Aktualizacja: 14.11.2024 05:32 Publikacja: 29.06.2023 10:38
Foto: materiały prasowe
Niemal 4,4 tys. lokali to pula objęta ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego na koniec maja br. – podał portal GetHome.pl, powołując się na dane z samego DFG. Przepis wszedł w życie 1 lipca 2022 r. Zakłada, że jeśli jakiś deweloper zbankrutuje, to jego klienci odzyskają wszystkie pieniądze wpłacane na poczet kosztów budowy mieszkań – właśnie z DFG.
Tymczasem w samej Warszawie od 1 lipca 2022 r. do końca maja 2023 r. zawarto, jak szacuje GetHome.pl, ponad 15 tys. umów deweloperskich. Dlaczego więc tylko 4,36 tys. objętych jest DFG w skali całego kraju?
Kupić własne mieszkanie i płacić raty czy wynajmować i uiszczać czynsz – co się bardziej kalkuluje? Czy to w ogóle dobrze postawione pytanie?
Nie tylko Mercator. Spółki spoza branży chętnie dywersyfikują przychody, angażując się w działalność deweloperską.
Cieszy odbicie sprzedaży nowych lokali, jednak brakuje długofalowej polityki mieszkaniowej.
Mimo poprawiającej się sprzedaży firmy ostrożnie uruchamiają nowe inwestycje mieszkaniowe.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Deweloperzy chwalą się rentownością z projektów sprzedawanych podczas największej gorączki ostatnich lat.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Co czwarty deweloper przewiduje obniżki cen mieszkań w najbliższych miesiącach – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej stają przed wyzwaniem prawidłowego rozliczenia VAT przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Nakaz rozbiórki obiektu budowlanego nienadającego się do remontu regulują szczegółowe przepisy prawa budowlanego. Decyzja taka musi być wydana zgodnie z określonymi przesłankami, a jej adresatem może być wyłącznie aktualny właściciel lub zarządca obiektu.
Stocznia Cesarska Development ma pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych w historycznej części postoczniowych terenów w Gdańsku.
Pod koniec III kwartału singiel zarabiający na rękę 6 tys. zł mógł liczyć średnio na 389,8 tys. zł kredytu hipotecznego.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas