19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:11 Publikacja: 29.06.2023 10:38
Foto: materiały prasowe
Niemal 4,4 tys. lokali to pula objęta ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego na koniec maja br. – podał portal GetHome.pl, powołując się na dane z samego DFG. Przepis wszedł w życie 1 lipca 2022 r. Zakłada, że jeśli jakiś deweloper zbankrutuje, to jego klienci odzyskają wszystkie pieniądze wpłacane na poczet kosztów budowy mieszkań – właśnie z DFG.
Tymczasem w samej Warszawie od 1 lipca 2022 r. do końca maja 2023 r. zawarto, jak szacuje GetHome.pl, ponad 15 tys. umów deweloperskich. Dlaczego więc tylko 4,36 tys. objętych jest DFG w skali całego kraju?
Kupić własne mieszkanie i płacić raty czy wynajmować i uiszczać czynsz – co się bardziej kalkuluje? Czy to w ogóle dobrze postawione pytanie?
Nie tylko Mercator. Spółki spoza branży chętnie dywersyfikują przychody, angażując się w działalność deweloperską.
Cieszy odbicie sprzedaży nowych lokali, jednak brakuje długofalowej polityki mieszkaniowej.
Mimo poprawiającej się sprzedaży firmy ostrożnie uruchamiają nowe inwestycje mieszkaniowe.
Deweloperzy chwalą się rentownością z projektów sprzedawanych podczas największej gorączki ostatnich lat.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas