Znajdujący się na etapie opiniowania projekt ustawy o uregulowaniu praw do gruntów zabudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe ma przesądzić o statusie prawnym terenów pod budynkami spółdzielczymi. Dotyczy on nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub JST.
Obecna luka w przepisach powoduje, że spółdzielnie nie mogą ustanawiać na rzecz członków spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a w konsekwencji mieszkańcy nie mogą na późniejszym etapie wnosić o przekształcenie tego prawa w prawo odrębnej własności.
– Możliwość założenia ksiąg wieczystych dla tych lokali spółdzielczych powinna ułatwić obrót nimi oraz pozwolić na przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność – zauważa Joanna Maj, radca prawny w Pracowni Prawa Gospodarczego – Drogoń, Sośniak-Jagielińska, Radcy Prawni.
Przewidziane w art. 1 projektu ustawy uprawnienie ma przysługiwać spółdzielniom, które po 5 grudnia 1990 r. wzniosły same (lub ich poprzednicy prawni), za zezwoleniem właściwego organu nadzoru, budynki. To samo prawo ma przysługiwać spółdzielniom, które wybudowały obiekty przed 5 grudnia 1990 r., jednak pod warunkiem, że nie zgłosiły roszczenia o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów oraz o nieodpłatne przeniesienie własności znajdujących się na nich budynków w rozumieniu art. 208 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Czytaj więcej
Rząd chce spróbować uregulować stan prawny gruntów pod budynkami spółdzielczymi. Nie wszystkie będą mogły z niego skorzystać.