19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 23:59 Publikacja: 11.05.2023 21:09
Są osiedla, na których wszystkie mieszkania znajdują nabywców jeszcze przed zakończeniem budowy
Foto: AdobeStock
W II półroczu 2022 r. tzw. kwartalny współczynnik wyprzedania oferty (liczba kwartałów potrzebna do wyprzedania mieszkań przy obecnym popycie) wzrósł do niemal ośmiu kwartałów – wskazuje Ewa Palus, kierownik działu consultingu w RedNet Property Group. – W latach 2020–2021 współczynnik ten wynosił maksymalnie cztery kwartały – poza I kw. 2020 r., kiedy obowiązywał pierwszy najostrzejszy lockdown – dodaje.
Ekspertka tłumaczy, że na pogorszenie sprzedaży wpłynęło zaostrzenie polityki kredytowej. – Wielu nabywców zostało wypchniętych z rynku – przypomina Ewa Palus.
Przeciętnemu klientowi trudno dziś kupić lokal. Potwierdzają to kolejne odczyty barometru nastrojów przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej". Ale ceny mieszkań nie spadają.
Świadectwa energetyczne mogą lekko zakorkować rynek najmu i sprzedaży mieszkań. Ale o paraliżu nie ma mowy.
Nowe mieszkania znów drożeją. Na rynku wtórnym ceny idą w górę w większości miast – wynika z raportu Metrohouse i Credipass.
Osiedla będą wchodzić na tereny po starych centrach handlowych i biurowcach. Warunek: zmiana norm parkingowych.
Na sprzedaż mogą trafiać grunty deweloperów, którzy zrezygnowali z inwestycji. Rynek czeka na okazje.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas