Aktualizacja: 19.02.2025 21:37 Publikacja: 20.04.2023 21:07
Podaż gruntów deweloperskich maleje z każdą oddaną inwestycją
Foto: shutterstock
Po załamaniu sprzedaży mieszkań, domów, działek pod budynki jednorodzinne, kupujący zaczynają powoli wracać na rynek nieruchomości. Złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego zasad oceny potencjalnych kredytobiorców i perspektywa tańszych kredytów ożywiają popyt.
– Deweloperzy, którzy po okresie prosperity mają poduszkę finansową, szukają gruntów pod kolejne inwestycje – zauważa Kuba Karliński, założyciel spółki inwestycyjno-deweloperskiej Magmillon. – Widać znacznie większe ożywienie wśród firm poszukujących nowych terenów do zabudowy, szczególnie na obrzeżach miast – np. Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Mińska Mazowieckiego czy Piaseczna, że wspomnimy tylko o aglomeracji warszawskiej – wskazuje.
1,5 miejsca dla aut na lokal budowany na mocy specustawy mieszkaniowej – zakłada ustawa deregulacyjna. – To dramatyczny błąd. Zablokuje inwestycje – alarmuje branża.
Pandemia pokazała, że w przypadku niektórych lokali bardziej opłacalny jest najem średnioterminowy, na kilka tygodni lub miesięcy - mówi Hanna Milewska-Wilk, ekspert rynku najmu simpl.rent.
Pierwszy kwartał tego roku większe wzrosty ofertowych cen działek przyniósł tylko w czterech miastach wojewódzkich – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. Ale o przecenach trzeba raczej zapomnieć.
Deweloperzy wchodzą na poprzemysłowe tereny. Na gruntach brownfield często powstają spektakularne inwestycje.
Dużych przecen domów na razie nie ma. Do oferty trafiają także nieukończone budynki. Można szukać okazji.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas