Aktualizacja: 18.11.2024 00:50 Publikacja: 21.03.2023 11:06
Foto: Adobe Stock
Lublin, Warszawa, Kraków i wiele innych miast spotkało się z praktyką oferowania miejsc parkingowych, zbudowanych z obejściem prawa. Pomysł polega na tym, aby wcisnąć więcej miejsc parkingowych na mniejszych działkach, malując je na niebiesko. I udając, że przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnością. Te mają inne wymogi techniczne, powodujące, że można ich wybudować więcej.
- W Polsce, mamy szereg parkingowych patologii. Od dewelopera słyszymy „inwestycja została zrealizowana zgodnie z otrzymanym pozwoleniem na budowę”. Czyli mamy doskonały przykład kolejnej „luki prawnej” – mówi „Rzeczpospolitej” Mariusz Okuń, ekspert ds. nadzoru budowlanego.
BGK udzielił kredytu Grupie PURO – do 40 mln euro - na budowę czterogwiazdkowego hotelu w centrum Budapesztu. Jego otwarcie zaplanowano na połowę 2026 roku.
Budowaniem mieszkań w Polsce zajmuje się sektor prywatny, 35 lat po transformacji nie ma jasności, jaka powinna być rola państwa w tej układance. Niestety, nic nie wskazuje, byśmy doczekali się stabilnych reguł gry.
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok. Zapał flipperów studzi stabilizacja cen. O szybkie zyski jest trudniej.
Część klientów planujących zakup domu czekała na tani kredyt. Dziś żegnają się z marzeniami. Jak zamieszanie z programem „Na start” wpłynie na ich decyzje? Jak na strategie deweloperów?
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Jeśli nowy inwestor nie posiada gospodarstwa rolnego, to nie może się skutecznie ubiegać o przeniesienie pozwolenia na budowę obejmującego budynek w zabudowie zagrodowej.
W związku z nadchodzącą uroczystością Wszystkich Świętych zmieniają się rozkłady jazdy komunikacji publicznej. Jak w najbliższych dniach dojechać transportem miejskim na Cmentarz Północny w Warszawie? Gdzie parkować? Kogo będą obowiązywać objazdy?
Na parkingu na Palenicy Białczańskiej pojawią się biletomaty - zapowiada jego zarządca Tatrzański Park Narodowy. Ma to zapobiec zatorom, które regularnie tworzą się przy najpopularniejszym wejściu do parku.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze realizuje w Katowice Airport duży program inwestycyjny, którego celem jest między innymi zwiększenie liczby miejsc na parkingach terenowych, a także budowa parkingu wielopoziomowego.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że firma WEIP m.in. ograniczała możliwość składania reklamacji. Zobowiązał też spółkę do zwrotu niesłusznie pobranych opłat za parkowanie aut.
Teoretycznie, im wyższa opłata, tym mniej samochodów wjeżdża na teren parku. W praktyce, turyści jednak parkują tam, gdzie jest to zakazane.
Deweloperzy nie chcą wymogu wystarczającej liczby miejsc parkingowych przy inwestycjach mieszkaniowych. Mamy więc wrócić do obyczajów rodem z PRL? W XXI wieku? Deweloperzy pewnie by tego chcieli. Ja nie. Bo czuję wstręt do komunałek. I patodeweloperki.
Nowy rok przyniósł nowe ceny za pozostawienie samochodów w strefach płatnego parkowania. Od stycznia stawki wzrosły w Toruniu, od lutego pójdą w górę w Tarnowie, a od sierpnia – w Krakowie.
Jeśli opłata za naruszenie regulaminu parkingu jest wynagrodzeniem za usługę i podlega VAT, to klient powinien rozliczać ją w kosztach PIT/CIT – twierdzą eksperci. Fiskus ma jednak wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas