19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 02:39 Publikacja: 11.12.2022 13:26
Foto: Adobe Stock
Na początku 2023 zaczną obowiązywać uproszczenia prawa, zmniejszające skalę obciążeń administracyjnych, towarzyszących budowie czy przebudowie obiektów w celach mieszkaniowych. Złośliwi mówią, że to głównie ulga dla urzędników i zdejmowanie odpowiedzialności z ich barków, a następnie przenoszenie ciężary np. na kierowników budów, projektantów, właścicieli, czyli inwestorów przedsięwzięć budowlanych. Ale trzeba oddać sprawiedliwość urzędnikom, że nawet, jeżeli część przepisów im się nie udała, to intencje mieli dobre. I szereg zaprojektowanych regulacji spotkała się z zadowoleniem rynku budowlanego i inwestorskiego.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od początku 2025 roku część osób pobierających rentę socjalną może otrzymać tzw. dodatek dopełniający. Świadczenie w wysokości 2520 zł jest wypłacane razem z rentą socjalną. Co trzeba wiedzieć o tym dodatku? Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Założenie, że stroną w sprawie pozwolenia na budowę powinien być właściciel mieszkania, który nie zgadza się na inwestycję w innym „nad jego głową”, może wydawać się rozsądne. Jednak z woli ustawodawcy bez wykazania indywidualnego interesu prawnego nie może ono zostać zrealizowane.
Prawnicy Kancelarii KKLW z praktyki postępowań sądowych odnieśli sukces w sprawie o zapłatę za wykonane roboty budowlane. Trwający 12 lat proces klientowi kancelarii osłodziły wypłacone odsetki.
Zniknie litania przesłanek, które trzeba wykazać, aby udowodnić mobbing. A krzywdy zrekompensuje co najmniej półroczna pensja.
Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.
Podmiot, który wytwarza odpady podczas robót budowlanych powinien starać się segregować odpady zaraz po ich powstaniu – radzi Kinga Kamionka, prawnik w Kancelarii Andersen w zespole prawa ochrony środowiska.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od potrąceń, jakich może żądać komornik. To większa ochrona dłużników kosztem wierzycieli. Jakie obowiązki ma w tym zakresie pracodawca?
Zbliża się moment implementacji dyrektywy o jawności wynagrodzeń do polskiego porządku prawnego. Są działania, które firmy powinny podjąć już teraz. Co konkretnie mogą zrobić menadżerowie? Jak należycie przygotować się do zbliżających się zmian? Jaka luka płacowa będzie akceptowalna?
Nowe przepisy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa prawdopodobnie zaczną obowiązywać w 2025 r. Oznacza to, że polskie firmy powinny jak najszybciej podjąć działania dostosowawcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas