W magazynach temperatura nie spada. W cenie zielone budynki

Mimo wzrostu stawek najmu o 20 – 40 proc. zainteresowanie najemców obiektami logistycznymi jest wciąż bardzo duże.

Publikacja: 18.11.2022 13:16

W magazynach temperatura nie spada. W cenie zielone budynki

Foto: Mat. prasowe

aig

– Od początku lipca do końca września polski rynek magazynowy powiększył się o 1,2 mln mkw. powierzchni. To wartość zbliżona do tej z poprzednich kwartałów tego roku – wskazują eksperci firmy doradczej Colliers. Całkowite zasoby nieruchomości magazynowych to już ok. 27 mln mkw. - Mimo wzrostu stawek najmu zainteresowanie najemców obiektami logistycznymi nie słabnie – wskazuje Colliers. Coraz bardziej popularne są „zielone" budynki.

Jest drożej

Wśród największych obiektów oddanych do użytku w III kwartale tego roku są m.in. Panattoni Park Sosnowiec III (82 tys. mkw.), obiekt BTS (67,5 tys. mkw.) wybudowany w okolicach Radzymina dla firmy Żabka przez spółkę 7R, magazyn wznoszony dla firmy LPP w kompleksie Panattoni Park Rzeszów North (67 tys. mkw.) i pierwszy etap Panattoni Park Bydgoszcz IV (62 tys. mkw.), którego głównym najemcą jest firma Aldi. - W kolejnych kwartałach podaż nowych obiektów wciąż będzie duża – przewidują eksperci firmy Colliers.

W trzech pierwszy kwartałach wynajęto w sumie ok. 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. – Czynsze od zeszłego roku wzrosły o ok. 20–40 proc. I najemcy, i właściciele obiektów, dostosowują się do nowej rzeczywistości – mówi Dominika Jędrak, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w firmie Colliers. - Uwzględniając ceny za powierzchnię magazynową, Polska na tle Europy Zachodniej pozostaje atrakcyjnym rynkiem, przez co wciąż będzie się cieszyć zainteresowaniem najemców – zaznacza dyrektor.

Ekologia i ESG

- W obliczu rosnących cen energii i wdrażania przez firmy strategii ESG najemcy i deweloperzy coraz częściej inwestują w ekologiczne rozwiązania w swoich budynkach – mówią analitycy.

- Pierwszym z zielonych rozwiązań, o które pytają najemcy, jest fotowoltaika. Za nią plasują się odzysk ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych (osobowych i vanów) oraz gospodarowanie wodą – mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w firmie Colliers. – Takie rozwiązania w dużej mierze stanowią dziś realną odpowiedź na zaostrzanie unijnej polityki dekarbonizacji Europy oraz sposób na oszczędzanie – wyjaśnia.

Budowy i pustostany

W ostatnich dwóch kwartałach Colliers odnotował spadek powierzchni w budowie. Na koniec III kwartału powstawało ok. 4 mln mkw. magazynów. – Spadek był spowodowany m.in. brakiem dostępności materiałów budowlanych, ich ceną oraz trudnościami związanymi z finansowaniem budów obiektów logistycznych i przemysłowych – tłumaczą eksperci. - Jeszcze rok temu banki finansujące budowy nieruchomości magazynowych oczekiwały od deweloperów przednajmu na poziomie ok. 20 proc. Dziś jest to nawet 50 proc. – mówi Maciej Chmielewski. - Mimo że deweloperzy, motywowani dużym popytem na powierzchnie, są chętni do budowania obiektów spekulacyjnych (bez umów najmu – red.), to większość z nich nie decyduje się na finansowanie własne. Skutkuje to spadkiem ilości budowanej powierzchni. W kolejnych kwartałach ten trend może się utrzymywać, chociaż spodziewamy się, że liczba mkw. w budowie nadal pozostanie na relatywnie wysokim poziomie – przewiduje.

Colliers podaje, że od trzeciego kwartału 2020 r. współczynnik powierzchni niewynajętej był w trendzie spadkowym. W pierwszym kwartale 2022 r. osiągnął najniższą wartość w historii rynku - 3,1 proc. - W porównaniu z początkiem roku w analizowanym okresie wskaźnik ten wzrósł o 1 pkt proc. do 4,1 proc. - Ten skok jest spowodowany głównie dużą ilością powierzchni oddanej do użytku w trzecim kwartale. Jest ona wynajęta tylko w ok. 65 proc. – tłumaczy Antoni Szwech, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w firmie Colliers. - Nie świadczy to jednak o gorszej kondycji rynku. Aby rynek stał się bardziej konkurencyjny, stopa pustostanów powinna wzrosnąć o kilka kolejnych punktów procentowych – dodaje.

Nieruchomości
Ponad 500 mln zł kredytów dla JV Peakside
Nieruchomości
Magazyny to łakomy kąsek dla zagranicznych inwestorów
Nieruchomości
40 tys. metrów ekomagazynów dla e-commerce
Nieruchomości
Największy magazyn spekulacyjny w historii Prologis
Nieruchomości
Niemal 17 tys. metrów wzięte w Panattoni Park Lublin