Dom bez formalności, ale tylko dla nielicznych

Odpowiedzialność inwestora indywidualnego za ewentualne błędy i niedociągnięcia wykonawcze związana z dozwolonym brakiem kierownika budowy, może zakończyć się w sądzie.

Publikacja: 13.11.2022 11:47

Dom bez formalności, ale tylko dla nielicznych

Foto: Adobe Stock

Obecny system prawny pozwala na własne cele mieszkaniowe wybudować wolnostojący budynek jednorodzinny do dwóch kondygnacji. Warunkiem jest, aby jego obszar oddziaływania mieścił się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. W tych też warunkach ustawodawca przewidział obecnie dozwolony brak kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

- Takie rozwiązanie może jednak rodzić pytanie, kto będzie odpowiedzialny za ewentualne błędy i niedociągnięcia wykonawcze - w tym te zagrażające zdrowiu i życiu użytkowników nieruchomości. Otóż, jeżeli inwestor nie powoła kierownika budowy, to już do zgłoszenia budowy musi dołączyć m.in. oświadczenie inwestora, że przyjmuje on odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku jego nieustanowienia – wyjaśnia adwokat Mirosław Kęs, partner w kancelarii MJK Mirosław Kęs i Julia Kęs.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?