Aktualizacja: 22.02.2025 14:24 Publikacja: 20.10.2022 21:41
Najemcy muszą dziś szybko podejmować decyzje. Na prezentacje mieszkań często przychodzą jeden po drugim
Foto: AdobeStock
Wydaje się, że największa nawałnica poszukujących mieszkań na wynajem jest już za nami – ocenia pośrednik i doradca Leszek A. Hardek, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Lokali w ostatnich tygodniach szukali m.in. studenci. – Większość sensownych ofert zniknęła. Pojawiają się jednak pojedyncze mieszkania z sensownymi cenami, ale nie są to już okazje – zastrzega ekspert PFRN. – Najatrakcyjniejsze cenowo lokale wynajmowały się w jeden dzień czy nawet kilka godzin, podczas gdy mieszkania ze zbyt wysoką stawką czy kaucją, jakiej oczekiwali właściciele, nie mogły znaleźć najemcy przez miesiąc czy dwa.
Mieszkania stały się niedostępne – uważa rekordowa liczba Polaków. Chcą wsparcia rządu i wpływu na ceny.
W rankingu najmu luksusowych nieruchomości prowadzi Nowy Jork, gdzie czynsze poszybowały o 39 proc. Na drugim miejscu jest Londyn z 27-proc. wzrostem – podaje firma doradcza Knight Frank.
Wynajem mieszkań w I półroczu podrożał nawet o 40 proc. Średnie stopy zwrotu z inwestycji to 3,6–5,7 proc.
Czas szybkiego zwrotu z inwestycji w nieruchomości się skończył. Dzisiaj mieszkania muszą być traktowane jako inwestycja długoterminowa, nawet kilkudziesięcioletnia.
Nawet o 50–55 proc. poszły w górę czynsze za najem mieszkań. Właściciele żądają nawet trzymiesięcznych kaucji.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas