19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:10 Publikacja: 14.07.2022 19:39
Foto: Fotorzepa/J.Dudek
- Ostatnie miesiące to czas, w którym po długiej przerwie znów oswajamy się z faktem, że drożeje praktycznie wszystko – mówi Marcin Drogomirecki, ekspert Grupy Morizon-Gratka. - Z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, a nierzadko nawet z dnia na dzień, w górę idą ceny produktów spożywczych i przemysłowych, paliw, energii, usług. Przez dłuższy czas – mierzony w latach – zdążyliśmy się też przyzwyczaić do ciągłego wzrostu cen mieszkań, zarówno nowych, jak i tych oferowanych na rynku wtórnym. Jednak obserwowane od pewnego czasu ochłodzenie popytu na rynku nieruchomości sprawiło, że mieszkania, inaczej niż w przypadku innych dóbr, zaczęły tanieć.
Od stycznia do czerwca mieszkania w zależności od miasta drożały od 1 do 6 proc. – szacuje SonarHome. W trzecim kwartale ceny mogą się zatrzymać po raz pierwszy od wielu lat.
Z barometru nastrojów na rynku mieszkań przygotowywanego dla „Rzeczpospolitej” przez JLL i obido wynika, że w najtrudniejszej sytuacji są kupujący nieruchomości w Warszawie.
W ciągu kwartału średnie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki w 12 miastach wojewódzkich praktycznie się nie zmieniły. Zainteresowanie zakupem mieszkań maleje.
Nieduże wielkopłytowe lokale z większą liczbą pokoi niż w nowym budownictwie. To może być argument nie do podważenia - mówi Joanna Lebiedź, ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Apartamenty premium często znikają bez publikacji ofert w internecie. Są oferowane „wewnętrznym” klientom agencji nieruchomości. Transakcji przybywa.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas