Aktualizacja: 19.02.2025 21:10 Publikacja: 14.07.2022 19:39
Foto: Fotorzepa/J.Dudek
- Ostatnie miesiące to czas, w którym po długiej przerwie znów oswajamy się z faktem, że drożeje praktycznie wszystko – mówi Marcin Drogomirecki, ekspert Grupy Morizon-Gratka. - Z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, a nierzadko nawet z dnia na dzień, w górę idą ceny produktów spożywczych i przemysłowych, paliw, energii, usług. Przez dłuższy czas – mierzony w latach – zdążyliśmy się też przyzwyczaić do ciągłego wzrostu cen mieszkań, zarówno nowych, jak i tych oferowanych na rynku wtórnym. Jednak obserwowane od pewnego czasu ochłodzenie popytu na rynku nieruchomości sprawiło, że mieszkania, inaczej niż w przypadku innych dóbr, zaczęły tanieć.
Od stycznia do czerwca mieszkania w zależności od miasta drożały od 1 do 6 proc. – szacuje SonarHome. W trzecim kwartale ceny mogą się zatrzymać po raz pierwszy od wielu lat.
Z barometru nastrojów na rynku mieszkań przygotowywanego dla „Rzeczpospolitej” przez JLL i obido wynika, że w najtrudniejszej sytuacji są kupujący nieruchomości w Warszawie.
W ciągu kwartału średnie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki w 12 miastach wojewódzkich praktycznie się nie zmieniły. Zainteresowanie zakupem mieszkań maleje.
Nieduże wielkopłytowe lokale z większą liczbą pokoi niż w nowym budownictwie. To może być argument nie do podważenia - mówi Joanna Lebiedź, ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Apartamenty premium często znikają bez publikacji ofert w internecie. Są oferowane „wewnętrznym” klientom agencji nieruchomości. Transakcji przybywa.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas