Warszawa w globalnej czołówce pod względem zielonych biur

Zeroemisyjność to nie tylko wymóg regulacyjny, ale takie są po prostu oczekiwania inwestorów i najemców – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Katarzyna Chwalbińska-Kusek, dyrektorka ds. ESG i zrównoważonego rozwoju w Savills.

Publikacja: 02.06.2022 21:14

Warszawa w globalnej czołówce pod względem zielonych biur

Foto: mat. pras.

Ponad 40 proc. całkowitych zasobów powierzchni biurowych w Warszawie ma certyfikaty środowiskowe – wynika z waszego raportu Impacts. To dużo, mało? Jak wypadliśmy na tle innych światowych metropolii objętych waszym badaniem?

Ponad 40 proc. certyfikowanej powierzchni biurowej to bardzo dobry wynik na tle innych miast. Warszawa jest na piątym miejscu pod względem największej ilości certyfikowanej powierzchni biurowej, czyli ponad 40 proc., przed nami znalazły się aglomeracje amerykańskie: Nowy Jork, San Francisco, Chicago i Houston. Kolejna grupa to miasta, gdzie certyfikowanej powierzchni jest między 20 a 40 proc., z Europy mamy tu Bukareszt, Budapeszt, Frankfurt i Madryt.

Celujemy w uzyskanie neutralności klimatycznej w 2050 r. Z jednej strony chodzi o budowanie nowych budynków w tym duchu, ale przecież mamy też ogromne zasoby istniejących nieruchomości, które wymagają modernizacji. Czy ta granica – wydaje się, że 2050 r. to odległy termin – jest realna, żeby takiej transformacji dokonać?

Faktycznie taki jest globalny cel postawiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych: jest wizja świata neutralnego klimatycznie do 2050 r. Za tym idą strategie miast, które są bardzo ambitne, nasze badanie pokazuje, że na przykład Oslo zamierza do 2030 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 95 proc., Londyn chce być neutralny klimatycznie w 2030 r., a Berlin – w 2045 r.

Dostosowanie istniejących budynków do nowych wymagań rzeczywiście jest największym wyzwaniem, ponieważ około 85 proc. istniejącej tkanki miejskiej będzie z nami również w 2050 r. Akurat o budynki biurowe bym się nie martwiła, bo ta klasa nieruchomości wygląda dość dobrze. Największe wyzwanie dotyczy budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych.

Dodam tylko, że sam certyfikat zrównoważonego budownictwa to nie to samo co posiadanie strategii zeroemisyjności. Nie każdy budynek, który ma certyfikat, jest dostosowany do wymogów zeroemisyjności.

Nakłady potrzebne na modernizację nieruchomości w samej Europie są liczone w bilionach euro. Inwestowanie w starsze zasoby biurowe w celu ich modernizacji to nie jest nic nowego, niektórzy inwestorzy mają takie strategie, przystosowanie budynków do obecnych standardów technicznych zwiększa ich wartość, ale podobno rośnie grupa inwestorów zainteresowanych modernizacją nieruchomości z punktu widzenia wymagań ESG – czy rzeczywiście widać taki ruch?

Tak, w Polsce ten ruch się zaczyna i widzimy zainteresowanie tematem, a na rynku globalnym mamy już konkretne przykłady i najbardziej spektakularnym przykładem modernizacji i wyznaczenia tej drogi do zeroemisyjności w budynku istniejącym jest nowojorski Empire State Building, zbudowany w latach 30. zeszłego wieku. Tutaj zdołano zmniejszyć roczne zużycie energii o 38 proc.

Oczywiście nie każdy budynek da się zaadaptować do nowych wymagań, dlatego będziemy obserwowali trend wyburzeń i zastępowania nieruchomości.

Jeśli chodzi o finansowanie transformacji nieruchomości, mamy też m.in. unijny program „Fala renowacji”, który ma wspomóc dostosowanie budynków do wymogów.

Wracając do biur – widzimy, że zeroemisyjność to nie tylko wymóg regulacyjny, ale takie są oczekiwania inwestorów i najemców. Oni szukają nieruchomości certyfikowanych, przystających do ich strategii ESG. W USA posiadanie strategii zrównoważonego rozwoju jest absolutnie niezbędne do przyciągnięcia pracowników, talentów – młode pokolenia przywiązują do tych kwestii bardzo dużą wagę. To także wymierne korzyści: widzimy już chociażby na rynku brytyjskim, że powierzchnia certyfikowana, z wysokimi celami zeroemisyjności, ma szanse być wynajęta lub sprzedana za wyższą cenę.

Nieruchomości
Bardzo drogie te fit-outy
Nieruchomości
Pokój hotelowy w biurowcu? Tak!
Rynek nieruchomości
Część funduszy zaczeka z zakupami nieruchomości w Polsce
Rynek nieruchomości
Szef ukraińskiego Colliers na szańcu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Posiadanie strategii ESG to warunek przetrwania