Materiał powstał we współpracy z HB Reavis
ESG, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo, ład korporacyjny – ten skrót coraz częściej słychać w świecie biznesu, w tym nieruchomości komercyjnych. Czym ESG jest z punktu widzenia HB Reavis jako dewelopera biurowego, z punktu widzenia najemców oraz funduszy zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości?
Kiedy wybuchła pandemia i lockdown wymusił na firmach pracę zdalną, od zarządu dostaliśmy zadanie przygotowania strategii ESG, przy czym jako organizacja prowadziliśmy już wcześniej działania w tych trzech obszarach. Posiadanie strategii staje się wymogiem, można powiedzieć warunkiem, przetrwania na rynku – spotkaliśmy się już bowiem z klientami, potencjalnymi najemcami, którzy rozmowy zaczynali właśnie od tego – czym kierujemy się, prowadząc biznes, jak konkretnie nasze budynki są przystosowane pod względem ESG. Podobnie jest z bankami finansującymi projekty deweloperskie oraz z inwestorami z rynku nieruchomości – coraz częściej pojawiają się pytania o ESG.
Konieczność posiadania takiej strategii to także wypadkowa unijnych dyrektyw i rozporządzeń: dla każdego dewelopera posiadanie jej i stosowne raportowanie będą wkrótce po prostu obowiązkowe. Wiele podmiotów finansowych już teraz musi raportować informacje o kwestiach związanych z ESG.
Jakie są kluczowe elementy, jakie zawarliście w strategii ESG?