Wynajmowanie mieszkania na doby turystom to działalność gospodarcza - twierdzi fiskus

Udostępnianie w wakacje turystom mieszkania zwolnionego przez studentów jest działalnością gospodarczą.

Aktualizacja: 08.08.2017 08:05 Publikacja: 08.08.2017 07:36

Ryczałt coraz popularniejszy

Ryczałt coraz popularniejszy

Foto: Rzeczpospolita

– Usługi krótkotrwałego zakwaterowania oraz najem mieszkania należy uznać za prowadzone w ramach działalności gospodarczej, w związku z czym wnioskodawca nie będzie miał możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – odpowiada podatnikowi skarbówka na pytanie o najem wakacyjny. – Całość dochodu uzyskanego z najmu należy zatem opodatkować według skali podatkowej lub w formie tzw. podatku liniowego – kontynuuje w interpretacji (numer 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).

Chodziło o wynajmowanie mieszkania na doby w okresie wakacyjnym. Podatnik, którego sprawa dotyczy, jest właścicielem jednego mieszkania. Dochody z jego wynajmu opodatkowuje 8,5-proc. ryczałtem. To coraz częstszy wybór wynajmujących (patrz infografika).

Opisał, że najemcy często opuszczają mieszkanie w końcu czerwca. Zamierza w związku z tym przez wakacje wynajmować je turystom, zanim we wrześniu znajdzie nowego najemcę na dłużej. Będzie to trwało około dwóch miesięcy rocznie.

Wyższy podatek przez cały rok

Skarbówka uznała, że tego rodzaju działania ze swej istoty nie mogą mieć charakteru przypadkowego, incydentalnego. Wymagają podejmowania wielu zaplanowanych oraz przemyślanych działań. Przychody uzyskiwane z wynajmu przez cały rok trzeba więc zakwalifikować jako pochodzące z działalności gospodarczej.

W innej interpretacji fiskus uznał za przedsiębiorcę kobietę wynajmującą mieszkanie za pośrednictwem portalu booking.com. Podatniczka opisała, że współpraca z pośrednikiem ułatwia jej pozyskiwanie klientów i pozwala uniknąć trudności związanych z płatnościami. Nie ma innej pracy, więc sama dba o czystość w mieszkaniu. Jest to jedyny wynajmowany przez nią lokal.

Skarbówka stwierdziła, że współpraca wnioskodawczyni z wyspecjalizowanym w najmie pośrednikiem świadczy o zorganizowanym, ciągłym i zarobkowym przedsięwzięciu. Jest to więc działalność gospodarcza (nr interpretacji 2461-IBPB-2-2.4511.918.2016.2.MZA).

Rozmyta granica

Działalność gospodarcza jest zdefiniowana jako działalność zarobkowa, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Ustawa o PIT nie wspomina jednak ani o liczbie nieruchomości, których wynajmowanie świadczyłoby o prowadzeniu działalności, ani o kwocie przychodów, których osiągnięcie powodowałoby takie konsekwencje.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustaw o PIT i CIT proponuje, by wyłączyć z możliwości wyboru ryczałtu od najmu przychody podatników, którzy osiągają w ten sposób więcej niż 100 tys. zł rocznie. Nawet ten projekt nie przesądza jednak, czy takie przychody będą zaliczane do działalności gospodarczej, czy wciąż do najmu, ale opodatkowanego skalą podatkową.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.maj@rp.pl

W 2016 r. spośród odprowadzających ryczałt prawie połowa płaciła go od najmu, a tylko 11,4 tys. z nich także z innych źródeł niż najem.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego