- Stara część Pragi i otoczenie placu Szembeka stwarzają klimat do budowania takich replik - mówi Piotr Laszkiewicz, prezes NC Investment. - Mieliśmy bardzo precyzyjną wizję, jak ten budynek powinien wyglądać. Wydawało się nam naturalne, że kamienica będzie wyglądała znacznie lepiej niż nowoczesna zabudowa, mimo że nie wszystkie budynki w okolicy to kamienice. Ta część miasta skłania jednak do budowy właśnie takich domów w przedwojennym stylu, i zapewne będą one powstawały. Mam nadzieję, że nasza kamienica wytyczy ten kierunek.
Kameralny budynek zaprojektowała pracownia Wawa Architekci. Generalnym wykonawcą jest spółka NC Construction. Budowa właśnie się rozpoczyna. W 6 -kondygnacyjnym budynku znajdzie się osiem trzypokojowych mieszkań o powierzchni ok. 60 mkw. Na podziemnym parkingu deweloper zaplanował dziewięć miejsc. Na parterze będzie lokal komercyjny.
Wiceprezes NC Investment Rafał M. Maresch informuje, że Lubartowska 20 powstaje za gotówkę, bez kredytu.
Architekt Piotr Mortka komentuje: - Wzięliśmy pod uwagę nie tylko obecne trendy w architekturze, ale uwzględniliśmy także formę architektoniczną bliską modernizmu lat 30. ubiegłego wieku. Niejednokrotnie miała ona charakter "architektury narodowej". Stąd też obramowania okien oraz wejście główne do budynku przypominające bramy z przełomu XIX i XX wieku i okresu międzywojennego. Drzwi wejściowe do lokali mieszkalnych mają obramowania. Wystrój części wspólnych nawiązuje do mieszczańskich kamienic końca XIX i początku XX wieku oraz międzywojnia.
Jak opowiada architekt, wiele elementów wykończenia budynku, takich jak posadzki części wspólnych, będzie wykonanych z materiałów nawiązujących do epoki. - Ściany i sufity będą zdobione sztukateriami. W stylu z epoki będą także drzwi do mieszkań, drzwi zewnętrze do budynku, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Roboty te będą wymagały szczególnej staranności i zatrudnienia fachowców mających doświadczenie w pracach konserwatorskich i znających charakter epoki przełomu XIX i XX wieku.