Aktualizacja: 27.01.2022 21:30 Publikacja: 27.01.2022 21:24
Foto: Adobe Stock
– Mowa tu o rynku warszawskim i krakowskim, gdzie od początku pandemii kupujący oceniali ceny oferowanych przez deweloperów mieszkań jako zbyt wysokie w stosunku do ich możliwości finansowych. Jedynie na rynku wrocławskim, dzięki dynamicznie rosnącym deklarowanym przez nabywców maksymalnym kwotom, które gotowi byli wydatkować na zakup mniejszych mieszkań, barometr przez większość 2021 r. przyjmował wartości dodatnie – wskazuje Katarzyna Kuniewicz, analityk rynku mieszkaniowego w obido (Grupa OLX).
Wzrost stóp procentowych przekłada się na ostudzenie koniunktury na rynku mieszkaniowym. Zdaniem ekspertów JLL trudno oczekiwać, by wraz z malejącym popytem zaczęły spadać ceny.
Deweloperzy mają pełne ręce roboty. Ale i sporo problemów – m.in. z gruntami. Skokowego wzrostu podaży nie będzie.
W Warszawie najtańsze mieszkania kosztują ok. 300 tys. zł. Na najdroższe apartamenty trzeba mieć nawet 20 mln zł.
Lokale używane podrożały średnio o kilkanaście procent. W przyszłym roku spodziewany jest wzrost rzędu 3–5 proc.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W nowej rzeczywistości budowniczowie mieszkań będą ostrożniej planować ruchy, co przełoży się na niższe zapotrzebowanie na kapitał. Nie ma się jednak co spodziewać załamania rynku pierwotnego ani spadku cen.
Po wejściu w życie przepisów w ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa częściej wykonuje prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany dotyczące gruntów rolnych położonych w granicach miast.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania VAT.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas