Aktualizacja: 24.11.2024 23:20 Publikacja: 27.01.2022 10:28
Foto: Fotorzepa/J. Dudek
Eksperci tej firmy przeprowadzili ankietę wśród podmiotów z polskiego sektora budowlanego. Jej celem było poznanie opinii branży w zakresie możliwości rozwoju koniunktury, oceny największego ryzyka i szans oraz przygotowania do nadchodzących zmian regulacyjnych związanych z aspektami ESG (ang. Environment, Social & Governance). Sektor budownictwa i nieruchomości, który ma znaczący udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych, został zobowiązany do jej ograniczenia.
- Zmiany klimatu będą oddziaływać w sposób szczególny na sektor budwlany, który cechuje wysoka emisyjność, jak i wysoki stopień wrażliwości na ryzyka klimatyczne. Dziś budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za ok. 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji CO2. Proces definiowania celów redukcji emisji gazów cieplarnianych i ujawniania informacji o postępie realizacji w sprawozdaniach niefinansowych jest już faktem. Podatki od emisji lub system handlu prawami emisji wprowadzono już w 40 krajach. Tak duża presja motywuje zarządy firm wielu branż do podjęcia konkretnych działań w tym zakresie. Branża budowlana, ze względu na swoją specyfikę i rozbudowany łańcuch dostaw, ma szczególnie ambitne zadanie do wykonania - wskazuje Irena Pichola, partner, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Deloitte.
Rośnie popyt na elastyczne biura. Siedziba firmy nie jest już głównym miejscem pracy. Staje się miejscem spotkań służbowych i towarzyskich.
Inwestycje zrealizowane w idei zrównoważonego rozwoju osiągają wyższe wyceny rynkowe – mówią Anna Kicińska i Rafał Hummel, eksperci EY.
Opóźnia się wdrożenie przez Polskę dyrektyw związanych z gospodarką opakowaniami z plastiku, w tym rozszerzoną odpowiedzialnością producenta. Przedsiębiorcy ciągle nie znają szczegółów regulacji i apelują o przemyślane rozwiązania.
Co piąty mikro i mały przedsiębiorca obawia się plajty w tym roku - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowe badania wykazały, że smog szkodzi zdrowiu bardziej, niż dotychczas zakładano. Światowa Organizacja Zdrowia po 15 latach zaktualizowała wytyczne dotyczące standardów jakości powietrza i zaleca nawet czterokrotne zmniejszenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń. Polska wciąż pozostaje jednym z krajów, w których oddycha się powietrzem bardzo złej jakości.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego to w Polsce zupełny margines. Potwierdzeniem są dane GUS.
Deweloper ma umowy na budowę prawie 950 lokali dla Life Spot za 262 mln zł.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe mają zapewnić neutralność węglową CPK. Budowę lotniska spółka rozpocznie w 2026 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas