Aktualizacja: 20.01.2022 20:51 Publikacja: 20.01.2022 21:21
Gdzie zaparkować? Z tym problemem boryka się wielu właścicieli aut
Foto: shutterstock
Roczne ekonomiczne koszty chaosu przestrzennego, a więc rozproszonej, niekontrolowanej zabudowy, to co najmniej 84,3 mld zł – podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wiąże się to m.in. z koniecznością obsługi transportowej takiej rozproszonej zabudowy czy inwestycjami w niezbędną infrastrukturę. O ekonomicznych skutkach tego chaosu pisaliśmy w środowej „Rzeczpospolitej".
Czy chaos ten daje się we znaki Polakom? Z badania PIE (zrealizowanego na przełomie sierpnia i września 2021 r. metodą wywiadu internetowego na próbie 2 tys. mieszkańców miast i obszarów podmiejskich) wynika, że większość Polaków pozytywnie ocenia „dostępność przestrzenną" własnych miejsc zamieszkania.
Za bałagan związany z nieprawidłową lokalizacją zabudowy każdy mieszkaniec Polski płaci 2,2 tys. zł rocznie – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Powodem jest m.in. brak planów miejscowych.
Deweloperzy mają pełne ręce roboty. Ale i sporo problemów – m.in. z gruntami. Skokowego wzrostu podaży nie będzie.
Mieszkam pod Warszawą i widzę powstające po horyzont patoszeregowce. Jest duże ryzyko, że w tej mierze nie nastąpi znacząca poprawa – mówi architekt Mariusz Ścisło, pełnomocnik zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich ds. legislacji, współwłaściciel i prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne.
– Chaos i rozproszona zabudowa to jest to, z czym w Polsce nie możemy się od wielu lat uporać – mówi Waldemar Buda.
Miasta rozlewają się nie bez powodu – Polaków nie stać na drogie mieszkania. Jak walczyć z chaosem przestrzennym, a zarazem nie wylać dziecka z kąpielą?
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Błędna kwalifikacja nieruchomości jako zabudowanej może skutkować tym, że nie zostanie ona zaoferowana gminie w ramach pierwokupu, a w rezultacie – nieważnością umowy sprzedaży.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Metod ustalania wartości nieruchomości jest wiele. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze.
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy przeprowadzić badanie jej stanu prawnego. Konieczna jest także weryfikacja czy nieruchomość będzie mogła być zabudowana zgodnie z planami inwestora.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce na mapie Polski odwiedzane przez cały rok, a latem wręcz oblegane. Jest popularne zarówno wśród turystów chcących zwyczajnie odpocząć, jak również fanów sportów wodnych. Z jednej strony mamy tam wody zatoki, z drugiej otwarte morze z szerokimi plażami, a małe miejscowości wtapiają się w naturalny krajobraz leśnych terenów. W Jastarni, w jednym z najbardziej malowniczych miejsc półwyspu powstaje LAS - druga część całorocznego kompleksu wypoczynkowego Wydma&Las z luksusowymi apartamentami inwestycyjnymi.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas