Aktualizacja: 19.11.2021 10:03 Publikacja: 19.11.2021 07:41
Foto: Adobe Stock
Regionalny dyrektor ochrony środowiska odmówił uzgodnienia projektu o warunkach zabudowy dla budynku jednorodzinnego, gdyż teren, na którym przewidziano inwestycję, znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu, objętego rozporządzeniem wojewody z 2005 r. Obowiązuje tu wiele zakazów, w tym zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nawodnych. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zadrzewienie to pojedyncze drzewa albo ich skupiska niebędące lasem.
Działka pod inwestycję stanowiła grunty rolne VI klasy bonitacyjnej oraz trwałe łąki. Była jednak także porośnięta sosnami i brzozami, uznanymi za zadrzewienie śródpolne. Budowa domu jednorodzinnego będzie się więc wiązała z koniecznością usunięcia części zadrzewień, co naruszałoby zakaz ustanowiony w rozporządzeniu wojewody – stwierdził regionalny dyrektor ochrony środowiska. Projektu decyzji o warunkach zabudowy nie można uzgodnić, ponieważ nie uwzględnia ochrony istniejących zadrzewień. Błędnie uznano, że istnieje ryzyko wycinki zieleni, że na działce występuje drzewostan niski i młody, i że uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy byłoby równoznaczne z wydaniem zezwolenia na wycięcie drzew – zarzucił inwestor. Jego zażalenie do generalnego dyrektora ochrony środowiska nie odniosło skutku. W przedłożonym do uzgodnienia projekcie decyzji o warunkach zabudowy nie ma zapisu, który gwarantowałby ochronę zadrzewienia – stwierdził GDOŚ. Oględziny terenu wykazały, że inwestycja nie jest możliwa bez usunięcia drzew, które są w dobrym stanie fitosanitarnym. Nie ma zatem powodów do odstępstwa od zasad z rozporządzenia wojewody.
Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy. Zgodnie z nią o ważności najbliższych wyborów orzekać będzie 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wezwał w poniedziałek premiera Donalda Tuska do publikacji 22 wyroków TK z 2024 r. Napisał też do marszałka Sejmu Szymona Hołowni - oczekuje od niego działań zmierzających do obsadzenia wakatów w TK.
Sąd Najwyższy uchylił decyzje stołecznych sądów o umorzeniu sprawy karnej prokuratora Andrzeja Z. oskarżonego o przyjęcie miliona złotych łapówki za utrudnianie postępowania dotyczącego oblania kobiety kwasem. Otwiera to drogę do osądzenia tego śledczego.
Cała klasa polityczna, zamiast rozwiązywać problemy, grzęźnie w sporze coraz głębiej, a prawo, które powinno pełnić funkcję moderacyjną dla wspólnoty, stało się podnóżkiem dla polityków, którzy chłostają nim bez wyobraźni.
Przestrzenie przeznaczone na najem komercyjny w ramach działalności gospodarczej podatnika mogą być opodatkowane stawką dla budynków mieszkalnych, jeśli służą trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu.
Jeżeli płatnik wypłaca należności z tzw. innych źródeł, to nie jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT. Ma jedynie obowiązek informacyjny, tj. obowiązek wystawienia informacji PIT-11 o wysokości uzyskanego przychodu. Na obowiązek ten nie ma wpływu wysokość miesięcznej zaliczki z tego tytułu, nawet gdy wynosi ona zero zł.
Międzynarodowy Trybunał Karny podjął środki w celu ochrony personelu przed możliwymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych. Wypłaca pracownikom pensje z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o pilną interwencję w sprawie nieprawidłowości związanych z organizacją dyżurów pracowniczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas