Małżonkowie Ch. i pozwani małżonkowie P. mieszkają po sąsiedzku w bloku, we własnościowych mieszkaniach spółdzielczych. Przez całą szerokość jednego z pokoi w mieszkaniu państwa Ch. i pokoju w mieszkaniu państwa P. przebiega wnęka, w której urządzony jest balkon.
Spór wziął się stąd, że w pierwotnej wersji konstrukcyjnej bloku pokój państwa P. przylegający do balkonu nie należał do ich mieszkania, lecz do lokalu małżonków Ch. Potem dokonano zmian architektonicznych w tym zakresie, zapominając o konstrukcji balkonu i dostosowaniu go do tych zmian. W konsekwencji bezpośredni dostęp do balkonu był przez mieszkanie państwa Ch., w pokoju których znajdowały się drzwi balkonowe (sąsiedzi dostęp do balkonu mieli przez okno).
Małżonkowie P. wielokrotnie zwracali się do spółdzielni mieszkaniowej o przydział części balkonu. Dopiero w sierpniu 2008 r. spółdzielnia wyraziła na to zgodę i państwo P. zamiast okna wstawili drzwi, uzyskując bezpośredni dostęp do balkonu. Przedzielili go też ścianką działową.
Te poczynania nie spodobały się sąsiadom. Wnieśli do sądu pozew, domagając się od P. przywrócenia balkonu do stanu poprzedniego. Powołali się na ochronę przysługującego im własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, które – ich zdaniem –rozciągało się także na całą powierzchnię balkonu. Dowodzili, że balkon tak został zaprojektowany i wykonany, aby służył wyłącznie do ich użytku.
Sąd Rejonowy w Zamościu oddalił ich roszczenie. Opierając się na ustawie o własności lokali, ustalił, że balkon stanowi pomieszczenie pomocnicze wówczas, gdy służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych do korzystania z lokalu mieszkalnego, a będąc takim pomieszczeniem, stanowi zarazem część składową lokalu mieszkalnego. Status prawny balkonu jest uzależniony od konkretnych okoliczności.