Czy lepiej podarować nieruchomość córce czy również zięciowi

Publikacja: 24.11.2010 02:01

Czy lepiej podarować nieruchomość córce czy również zięciowi

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Tata chce przepisać działkę i dom w stanie surowym zamkniętym. Czy lepiej, żeby przepisał tylko na mnie, czy również na męża? Jak będzie taniej?

- G.B.

Z darowizną nieruchomości dla zięcia czy synowej wiążą się nie tylko koszty notarialne i podatkowe, ale również bardzo istotne skutki w zakresie stosunków majątkowych w rodzinie. Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę różne scenariusze, nawet te, które dziś wydają się mało prawdopodobne.

Jeśli chodzi o koszty samej umowy, to trzeba się liczyć z wydatkami u notariusza. Darowizny nieruchomości nie da się bowiem zrobić bez udziału rejenta. Oprócz wynagrodzenia za sporządzenie aktu notarialnego pobierze on m.in. opłatę sądową za wpis do księgi wieczystej. Dla wysokości tych kosztów nie ma znaczenia, czy dom jest darowany do majątku osobistego córki, czy do majątku wspólnego małżonków. Inaczej będzie z podatkiem od darowizny, który obliczy i pobierze notariusz, jeśli akt darowizny dotyczyć będzie również zięcia.

Zięć nie korzysta bowiem z przywileju zarezerwowanego dla członków najbliższej rodziny darczyńcy, czyli całkowitego zwolnienia z podatku

na podstawie art. 4a

ustawy o podatku od spadków i darowizn

(upsd). Wprawdzie i córka i zięć zaliczani są przez tę ustawę do I grupy podatkowej, lecz córka nie musi płacić podatku z tytułu darowizny od ojca, natomiast jej małżonek obdarowany przez teścia – tak. Podatek można obliczyć korzystając ze skali podatkowej w art. 15 ust. 1 upsd.

Po spełnieniu pewnych warunków zięć może uniknąć daniny lub znacząco ją zmniejszyć.

Chodzi o to, że w przypadku osób z I grupy podatkowej (oczywiście tych bez prawa do całkowitego zwolnienia z art. 4a) obdarowanych domem lub mieszkaniem, nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu (art. 16 ust. 1 upsd). W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału. Z ulgi może skorzystać obywatel polski lub mający miejsce stałego pobytu na terytorium RP. Nie może mieć prawa własności ani prawa spółdzielczego do innego lokalu lub budynku i nie może być najemcą innego domu lub lokalu. Dodatkowo musi się zameldować na pobyt stały i zamieszkiwać w darowanej nieruchomości przez 5 lat. Przez taki sam okres czasu nie może sprzedać przedmiotu darowizny. Początek tego terminu liczy się od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, a jeśli obdarowany nie mieszka jeszcze w budynku lub lokalu - od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały. Zameldować trzeba się w ciągu roku od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego (art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. a) i b) upsd).

Warto skonsultować możliwość skorzystania z tej ulgi z notariuszem albo w urzędzie skarbowym, gdyż z wyroku NSA z 6 lutego 2001 r. (sygn. SA/Bk 70/2000) wynika, że ulga na 110 mkw. przysługuje także w przypadku nabycia budynku, który nie został ukończony. Jak stwierdził sąd, nie jest też konieczne, by obdarowany mieszkał w darowanym budynku skoro zachowuje ulgę, gdy zamieszka w nim w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego. Okres tego roku - czytamy w uzasadnieniu - może być wykorzystany zarówno do odpowiedniego przystosowania domu do zamieszkania jak i do spełnienia prawnych warunków umożliwiających jego użytkowanie.

Jeśli z podatkowego punktu widzenia zięciowi nie będzie opłacało się przyjąć darowizny nieruchomości od teścia, zawsze może ją przyjąć bez podatku od własnej żony. Innym rozwiązaniem jest sporządzenie u notariusza umowy majątkowej małżeńskiej, w której żona rozszerzyłaby majątek wspólny o otrzymaną od ojca darowiznę. W tym przypadku współmałżonek też nie zapłaci żadnego podatku. Trzeba tylko pamiętać, aby rozszerzenia wspólności nie dokonywać przed przepisaniem nieruchomości z ojca na córkę, gdyż wtedy i tak nie wejdzie ona do majątku wspólnego zgodnie z art. 49 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Tu dochodzimy do kolejnej kwestii związanej z darowizną. Zgodnie z kodeksem rodzinnym darowizna wchodzi do majątku osobistego obdarowanego, chyba że darczyńca postanowił inaczej. W braku odmiennej woli darczyńcy-ojca, obdarowana córka staje się jedyną właścicielką działki oraz budynku. W razie rozwodu nieruchomość w całości przypadnie jej, nawet jeśli zięć w jakikolwiek sposób przyczyni się do wykończenia, rozbudowy lub utrzymania domu. Przysługiwać mu będzie jedynie roszczenie o zwrot nakładów i wydatków poczynionych na majątek osobisty małżonki.

Darczyńca powinien też pamiętać, że odwołanie darowizny nie jest łatwe. Można to zrobić tylko w dwóch przypadkach:

1. jeśli jeszcze nie została wykonana (np. obdarowany nie zdążył zamieszkać w darowanym domu), a stan majątkowy darczyńcy uległ takiemu pogorszeniu, że jej wykonanie spowoduje uszczerbek dla jego własnego utrzymania albo dla wykonania ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

2. jeśli darowizna została wykonana – gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Nie można jednak odwołać darowizny po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o tej niewdzięczności, ani po tym, jak darczyńca przebaczył obdarowanemu.

Tata chce przepisać działkę i dom w stanie surowym zamkniętym. Czy lepiej, żeby przepisał tylko na mnie, czy również na męża? Jak będzie taniej?

- G.B.

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce