Odszkodowanie: nabici we franki wygrali z BRE Bank

mBank ma zapłacić 1247 klientom odszkodowanie za zawyżenie rat kredytu hipotecznego. To prawomocny wyrok łódzkiego Sądu Apelacyjnego.

Publikacja: 02.05.2014 08:38

Odszkodowanie: nabici we franki wygrali z BRE Bank

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

Po dwuipółletnim sporze i cztery lata od wprowadzenia w Polsce pozwów zbiorowych  to pierwszy wyraźny sukces korzystających z postępowania grupowego.

Grupą na bank

Pełnomocnicy kredytobiorców: Małgorzata Rothert, miejski rzecznik konsumentów w Warszawie, oraz adwokat Iwo Gabrysiak z Kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds, zarzucili bankowi, że umowy kredytu hipotecznego z mBankiem lub MultiBankiem (oddziałami BRE Banku) zawierały niezgodne z prawem klauzule pozwalające zmieniać stopy oprocentowania stosownie do parametru rynku kapitałowego Szwajcarii. Tymczasem powinien mieć zastosowanie powszechny wskaźnik LIBOR.

W lipcu 2013 r. Sąd Okręgowy uwzględnił pozew, stwierdzając, że mBank pobierał raty kredytu częściowo bezprawnie i podlegają one zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi. W środę werdykt utrzymał Sąd Apelacyjny, nie oszczędzając w uzasadnieniu krytyki dla zaskarżonej klauzuli. Uznał ją za niedozwoloną (abuzywną).

Wyrok oznacza, że każda z 1247 osób może zażądać od banku odszkodowania odpowiadającego kwotom pobranym na podstawie niedozwolonej klauzuli (I ACa 1209/13). W okresie od stycznia 2009 r. do lutego 2010 r., którego ten pozew dotyczy, przeciętny klient stracił 6,5 tys. zł. Jeśli bank nie wypłaci pieniędzy dobrowolnie, mogą wystąpić o ich zapłatę, a proces będzie prostszy, bo odpowiedzialność banku jest już przesądzona.

Uchylona klauzula

– mBank nie zgadza się z wyrokiem i będzie wnosić kasację – powiedział „Rz"  Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku. – mBank podtrzymuje stanowisko, że prawidłowo wykonywał umowy kredytowe, ale wciąż jest otwarty na dialog. Wielokrotnie rozmawiał z reprezentacją klientów, dzięki czemu udało się wypracować ofertę dla spłacających kredyty starego portfela.

Podobny mechanizm ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych stosowały dwa inne banki:  Raiffeisen (obecnie Raiffeisen Polbank) oraz Santander Consumer Bank. Żaden nie chce podać, ilu klientów ma tak oprocentowane kredyty.

– Takie osoby stanowią poniżej 3 proc. portfela klientów detalicznych z zadłużeniem hipotecznym. W 2013 r. jedna piąta skorzystała z przejścia na marżę i stawki referencyjne ?– mówi Marcin Jedliński, rzecznik Raiffeisen Polbank. ?– Wciąż oferujemy zmianę zasad oprocentowania i jesteśmy otwarci na negocjacje warunków kredytu, rozpatrując każdy przypadek.

Santander Consumer Bank poinformował jedynie, że jeśli chodzi o zmianę warunków umowy, to bank wystosował taką propozycję do klientów.

—współpr. Monika Sajewicz

ETS także o spreadach

30 kwietnia także ETS wydał ważny dla kredytów we frankach wyrok w sprawie węgierskiego małżeństwa kwestionującego zasadę obliczania spłat. Oto jego sedno:

Sprawa C-26/13 Árpád Kásler i Hajnalka Káslerné Rábai

Po dwuipółletnim sporze i cztery lata od wprowadzenia w Polsce pozwów zbiorowych  to pierwszy wyraźny sukces korzystających z postępowania grupowego.

Grupą na bank

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025