Stopień niepełnosprawności może być ustalony na czas określony lub na stałe. W tym przypadku zespół orzekający bierze pod uwagę możliwość poprawy funkcjonowania danej osoby. Przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniają trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki. Co oznacza każdy z nich?
Znaczny stopień niepełnosprawności
Zgodnie z przepisami wspomnianej ustawy, do znacznego stopnia niepełnosprawności zaliczane są osoby spełniające łącznie niżej opisane warunki.
- Doszło u nich do naruszenia sprawności organizmu.
- Są niezdolne do pracy lub zdolne jedynie w warunkach pracy chronionej.
- Wymagają w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Czytaj więcej
Pod koniec grudnia 2024 roku pojawiły się informacje o możliwych zmianach dotyczących m.in. zasad wnioskowania o wydanie kart parkingowych dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Co może się zmienić? Na jakich zasadach są obecnie wydawane karty parkingowe i kto może się o nie ubiegać?
Aby osoba została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności, muszą u niej wystąpić jednocześnie ograniczenia dotyczące zatrudnienia oraz konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy. Takie osoby nie są w stanie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb życiowych bez wsparcia innych. Warto dodać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracowały one w zakładzie, który nie spełnia warunków pracy chronionej, o ile zatrudnienie będzie mieć formę pracy zdalnej lub gdy stanowisko będzie przystosowane przez pracodawcę do potrzeb osoby niepełnosprawnej.