-
posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
-
złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
-
złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W przypadku, gdy sytuacja dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku dołącza się do niego oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie: osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego.
Formy i warunki udzielenia dofinansowania
Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 m kw. i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez BGK w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
Maksymalne kwoty dofinansowania w programie Dostępne mieszkanie w IV kw. 2024 r.
Maksymalne kwoty dofinansowania do zakupu mieszkania zmieniają się co kwartał i – jak zostało wspomniane – zależą od lokalizacji (podział na miasta wojewódzkie, gminy sąsiadujące bezpośrednio z miastami wojewódzkimi i pozostałe gminy). W IV kw. 2024 r. kształtują się w przedziale od niecałych 80 tys. zł (dopłata do mieszkania zlokalizowanego na terenie woj. opolskiego, w gminie nie sąsiadującej bezpośrednio w Opolem) do ponad 151 tys. (dopłata do mieszkania w Warszawie).
Zmiany w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta
Zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta polega na rozszerzeniu dotychczasowych adresatów programu o osoby opuszczające WTZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej). Celem programu „Mieszkanie dla absolwenta” jest pomoc dla kończących edukację pełnoletnich osób z niepełnosprawnością, w tym osób opuszczających rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Wsparcie polega na dofinansowaniu kosztów wynajmu mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności w miejscowości, w której te osoby są aktywne zawodowo. Dofinansowanie można uzyskać do wszystkich kosztów najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego wymienionych w umowie. Dofinansowanie otrzymuje się przez cały okres poszukiwania pracy lub po jej podjęciu, ale nie dłużej niż przez 60 miesięcy.