Dżakarta zbudowana na bagnistym terenie ma przeciwko sobie Morze Jawajskie - pisze BBC. Ponadto przez miasto przepływa aż 13 rzek, stąd mieszkańcy stolicy Indonezji są przyzwyczajeni do podtopień - podkreśla brytyjski nadawca. Teraz jednak części miasta grozi to, że na stałe znajdzie się pod wodą.
- To nie powód do śmiechu - zapewnia Heri Andreas mówiąc o możliwym zatonięciu części miasta, który od 20 lat bada osiadanie ziemi w Dżakarcie w Bandung Institute of Technology.
- Jeśli popatrzymy na nasze modele wychodzi, że do 2050 roku 95 proc. Północnej Dżakarty znajdzie się pod wodą - mówi Andreas. Obecnie, w wyniku osiadania ziemi, już połowa powierzchni Dżakarty znajduje się poniżej poziomu morza. W ciągu ostatnich 10 lat miasto "obniżyło" się o 2,5 metra, a w niektórych miejscach będzie nadal zapadać się w tempie 25 cm rocznie.
Najtragiczniejsze skutki może mieć to dla Północnej Dżakarty, która w przeszłości była miastem portowym, a obecnie znajduje się tu port morski stolicy, Tanjung Priok. Na terenie Północnej Dżakarty mieszka 1,8 mln osób.
Do obniżania się poziomu stolicy Indonezji przyczynia się intensywne korzystanie z wód gruntowych, jako źródła wody pitnej dla mieszkańców miasta. Wypompowywanie wody spod ziemi przyspiesza osiadanie terenu metropolii.