Królowa w świątecznym przesłaniu chwali młodych aktywistów ekologicznych

Brytyjska królowa Elżbieta II w swoim przemówieniu z okazji Bożego Narodzenia wspomniała o młodych działaczach na rzecz ochrony środowiska, dla których inspiracją była globalna akcja szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg.

Aktualizacja: 25.12.2019 16:55 Publikacja: 25.12.2019 16:39

Królowa w świątecznym przesłaniu chwali młodych aktywistów ekologicznych

Foto: AFP

qm

Brytyjskie media podkreślają, że coroczne przesłanie królowej wydane zostało po „chaotycznym” roku - wielkiej dyskusji na temat wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, ale także skandalu w rodzinie królewskiej i wycofaniu się księcia Andrzeja z życia publicznego.

Elżbieta II nazwała rok 2019 „wyboistym” i wezwała Brytyjczyków, by „przezwyciężyli utrzymujące się różnice i głęboko zakorzenione podziały”.

W nagranym filmie wykorzystano m.in. ujęcia z lądowania misji Apollo 11 na Księżycu w 1969 roku. Nawiązała do historycznej kwestii, którą 50 lat temu wygłosił astronauta Neil Armstrong. Ale zmieniła jego słowa, aby podkreślić, że osiągnięcie Amerykanów stanowiło ogromny skok zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. - To dla nas przypomnienie, że gigantyczne skoki często zaczynają się od małych kroków - podkreśliła.

Królowa wspominała, jak młodzi ludzie zmagali się z przeciwnościami losu w jej pokoleniu - Elżbieta II była nastolatką w czasie bitwy o Anglię i niemieckich bombardowań Londynu. - Wyzwania, przed którymi stoi dziś wiele osób, mogą różnić się od tych, z którymi borykało się moje pokolenie - powiedziała. - Uderzyło mnie jednak to, że nowe pokolenie ma podobne poczucie celu w kwestiach takich jak ochrona naszego środowiska i klimatu - zauważyła.

Młodzieżowy ruch klimatyczny został zapoczątkowany przez szkolny strajk klimatyczny Grety Thunberg w 2018 roku. Londyn stał się jednym z centralnych punktów protestów po utworzeniu radykalnej ekologicznej grupy Extinction Rebellion.

Wielka Brytania wyznaczyła sobie cel w postaci redukcji emisji dwutlenku węgla do zerowego poziomu netto do 2050 roku.

Nauka
Naukowcy kłócą się o jeszcze większy Wielki Zderzacz Hadronów. Plany CERN podzieliły badaczy
Materiał Partnera
Przerwana lekcja. Niedostępne miasto znów otwarte dla polskich archeologów
Nauka
Pół na pół. Skąd bierze się taki rozkład wyborczych głosów? Fizycy zbadali zjawisko
Nauka
Częściowe zaćmienie Słońca już 29 marca. O której godzinie zacząć obserwację?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Rekiny wydają dźwięki. Naukowcy nagrali je po raz pierwszy w historii