Pożary w Australii doprowadzą do wyginięcia całych gatunków zwierząt

Cicha śmierć – tak światowe media i ekolodzy opisują apokaliptyczne australijskie pożary, w których dotychczas zginęło nawet 500 milionów zwierząt. Ekolodzy twierdzą, że miesiące intensywnych i bezprecedensowych pożarów prawie na pewno doprowadzą niektóre gatunki do całkowitego wyginięcia. To katastrofalny początek smutnej przyszłości ekologicznej.

Publikacja: 08.01.2020 14:50

Pożary w Australii doprowadzą do wyginięcia całych gatunków zwierząt

Foto: AFP

Ogień spustoszył dotąd blisko osiem mln hektarów drzew i krzewów, znanych na całym świecie z unikalnej flory i fauny. Wśród gatunków, które z dnia na dzień dziesiątkują płomienie są m.in. koale, kangury, wombaty, wolatuchy, a także zagrożone gatunki grubogonika australijskiego, krótkonosa brązowego, kanguroszczura długonogiego, gąszczaka rdzawego, jak również gatunku ptaka z rodziny kakaduowatych - żałobnicy brunatnej. W ostatnich dniach pożar zajął Wyspę Kangura i zniszczył Park Narodowy Flinders Chase, który był domem dla licznej populacji ssaków zagrożonych wyginięciem, a także rzadkich gatunków torbaczy, ptaków i pszczół liguryjskich.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu