Co człowiek ma z nietoperza

Osoby niewidome mogą „widzieć” świat tak, jak robią to latające ssaki. Naukowcy zidentyfikowali fragment mózgu, który jest w tym pomocny

Aktualizacja: 26.05.2011 18:07 Publikacja: 26.05.2011 18:01

Śpiący nietoperz , zdj. spapax

Śpiący nietoperz , zdj. spapax

Foto: Flickr

Kiedy oczy zawodzą, człowiek zaczyna szukać innych sposobów oglądania rzeczywistości. Niektórzy ociemniali wydają w tym celu dźwięki (klikania, pstrykania, stukania, itp.) i przysłuchują się wracającemu za nimi echu.

Trudno nie zauważyć w tym przypadku analogii do sposobu, w jaki widzą niektóre zwierzęta, tj. nietoperze czy delfiny. Wysyłają ultradźwięki, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym. System ten nazywa się echolokacją.

Okazuje się, że u osób niewidomych część mózgu, które zwykle jest związana z widzeniem, uaktywnia się podczas słuchania powracających dźwięków. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Zachodniego Ontario, o których informuje „PLoS ONE”.
Wzięły w nim udział dwie osoby niewidzące, które na co dzień używają systemu echolokacji. Pierwszy z nich 43 — letni EB (dla zachowania anonimowości pacjentów podano tylko ich inicjały) stracił wzrok w 13. miesiącu życia. Z kolei 27 — letni LB połowę swojego życie spędził w ciemności.

Naukowcy nagrali echo-dźwięki, puszczali je uczestnikom badań i z pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) śledzili w tym czasie aktywność ich mózgów. Odkryli zwiększony przepływ krwi w korze ostrogowej. – Sugeruje to, że istotną rolę w odczytywaniu powracających dźwięków pełnią u niewidomych te obszary mózgu, które u zdrowych ludzi odpowiadają za widzenie – komentuje dr Lore Thaler z Uniwersytetu Zachodniego Ontario.

Być może w przyszłości wszyscy niewidomi będą uczeni „widzenia” świata z pomocą dźwięków.

Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki