Egipt - piramidy odkryte dzięki zdjęciom z orbity

Obserwacje z orbity ułatwiają poszukiwanie ukrytych pod ziemią zabytków

Publikacja: 27.05.2011 00:56

Obserwacje z orbity ułatwiają poszukiwanie ukrytych pod ziemią zabytków

Obserwacje z orbity ułatwiają poszukiwanie ukrytych pod ziemią zabytków

Foto: AFP

Odkrycie piramidy jest marzeniem każdego archeologa – wyznaje dr Sarah Parcak, egiptolog z University of Alabama w USA. Badaczce udało się zlokalizować aż 17 nieznanych dotąd piramid, ponad tysiąc grobów i 3 tysiące śladów osadnictwa na terenie Egiptu. Pomogły w tym zdjęcia satelitarne wykonane w podczerwieni.

Metoda ta umożliwia wykrycie różnych typów materiałów pod powierzchnią ziemi. Zdjęcia wykonywane są przez satelitę krążącego 700 km nad globem. Ich dokładność sięga jednego metra.

Starożytni Egipcjanie budowali swoje domostwa z cegieł z suszonego mułu mających większą gęstość niż otaczająca je gleba. To umożliwiło naukowcom rozpoznanie na fotografiach zarysów wiekowych budowli. Następnym krokiem było obejrzenie ich na własne oczy.

Dzięki namiarom przekazanym przez dr Parcak do ich odsłaniania, m.in. w Sakkarze i Tanis, przystąpiły miejscowe zespoły archeologów. W ten sposób udało się potwierdzić w Sakkarze istnienie dwóch z 17 odkrytych piramid. W Tanis egipscy archeolodzy odkopali liczący 3 tysiące lat dom, którego kształt niemal idealnie odwzorowały zdjęcia satelitarne.

– To, co odkryliśmy, to po prostu obiekty położone najbliżej powierzchni – powiedziała dr Parcak serwisowi BBC. – Istnieje jeszcze wiele tysięcy takich miejsc pokrytych mułem naniesionym przez Nil. To dopiero początek pracy.

Odkrywanie zabytków na zdjęciach satelitarnych nie jest nowością. Polscy archeolodzy pod kierunkiem dr. Bogdana Żurawskiego zlokalizowali dzięki Google Earth twierdzę nubijską w Sudanie.

To samo źródło pozwoliło Davidowi Kennedy'emu, archeologowi z Uniwersytetu Australii Zachodniej, odnaleźć niemal 2 tysiące możliwych miejsc na wykopaliska na terenie Arabii Saudyjskiej.

Z kolei brazylijski archeolog Alceu Ranzi z Uniwersytetu Federalnego Acre zlokalizował na mapach Google Earth w puszczy amazońskiej geoglify – ogromne wzory widoczne dopiero ze znacznej wysokości.

 

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe