Żołnierze są zmuszeni do zapamiętywania sporej ilości informacji i kształcenia umiejętności. Ale zdobytą wiedzę będą wykorzystywali pod presją w warunkach pola walki.
Dlatego agencja odpowiedzialna za badania i rozwój armii amerykańskiej finansuje badania, które mają doprowadzić do polepszenia pamięci żołnierzy. Dwuletni program Restoring Active Memory (RAM) Replay ma w tym pomóc.
– Często między tym, czego żołnierz się nauczy, a chwilą, kiedy tę wiedzę trzeba rzeczywiście wykorzystać, jest olbrzymia rozbieżność w czasie – powiedział Justin Sanchez, kierownik programu RAM Replay w Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA). – Ale może da się poprawić zapamiętywanie nabytej wcześniej umiejętności?
Odtwarzanie wzorów
DARPA finansuje badania z różnych dziedzin psychologii. Badacze skupiają się na dwóch rodzajach pamięci długotrwałej. Pamięci deklaratywnej, która obejmuje świadomie pamiętane informacje i doświadczenia, oraz pamięci proceduralnej, która jest zbiorem informacji przechowywanych w mózgu. Składają się na nią choćby takie umiejętności, jak jazda na rowerze. Wszystkie wspomnienia w mózgu są tworzone przez powstawanie lub umocnienie połączeń między neuronami. Za przenoszenie wspomnień z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej odpowiada mechanizm nazywany przez psychologów konsolidacją.
Badania obu rodzajów pamięci długotrwałej i procesów z nią związanych są częścią większego projektu, zainicjowanego przez administrację prezydenta Obamy programu BRAIN Initiative. To szeroko zakrojony harmonogram prac badawczych i rozwoju nowych technologii, które pomogą zrozumieć zasady kompleksowego funkcjonowania ludzkiego mózgu. Wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że wspomnienia są przechowywane i nieświadomie reaktywowane podczas snu i czuwania. Takie reaktywowanie wspomnień jest związane z procesem zwanym odtwarzaniem neuronowym. Wtedy wzorce aktywności mózgu przypominają te same wzory z czasu, kiedy pamięć była kodowana.
Jak taki proces zintensyfikować? To zadanie, które DARPA chce rozwiązać, by poprawić pamięć żołnierzy. Agencja planuje skorzystać z doświadczeń programu rozwoju implantów mózgowych dla rannych w głowę żołnierzy. Prowadzony jest od roku. Polega na wszczepianiu neuroprotez cierpiącym z powodu urazów. Naukowców zachęcił sukces użycia elektrod do dostarczania sygnałów elektrycznych do określonych części mózgu stosowanych podczas eksperymentów w leczeniu choroby Parkinsona.
Z otwartą głową
Do opracowania implantów DARPA wybrała dwa zespoły naukowców: z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Los Angeles (UCLA) i Uniwersytetu Pensylwanii z Filadelfii.