Nagroda Nobla 2023 z fizyki przyznana

Nagroda Nobla z fizyki za 2023 rok została przyznana. Laureaci to Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier.

Aktualizacja: 03.10.2023 12:15 Publikacja: 03.10.2023 11:51

Nagroda Nobla 2023 z fizyki przyznana

Foto: JeanLuc - stock.adobe.com

zew

Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki przyznaje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Kto został laureatem? Oficjalne ogłoszenie tej informacji nastąpiło we wtorek o godz. 11:45 czasu polskiego.

Laureatami zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla za "eksperymentalne metody generujące attosekundowe impulsy światła dla celów badania dynamiki elektronów w materii". Attosekunda to jednostka czasu równa jednej trylionowej części sekundy.

"Eksperymenty laureatów wytworzyły impulsy światła tak krótkie, że mierzone w attosekundach, co pokazywało, że impulsy te mogą być wykorzystywane do dostarczania obrazów procesów zachodzących wewnątrz atomów i cząsteczek" - podano w oświadczeniu.

To druga Nagroda Nobla przyznana w tym tygodniu. W poniedziałek 2 października Instytut Karolinska w Sztokholmie zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Katalin Karikó i Drew Weissmana za prace nad modyfikacją mRNA i opracowanie techniki, która przyczyniła się do stworzenia szczepionek.

Czytaj więcej

Nobel z dziedziny medycyny za szczepionki mRNA

Laureaci Nagrody Nobla z dziedziny fizyki

W 2022 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki "za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową" uhonorowani zostali Alain Aspect, John Clauser i Anton Zeilinger. - Informatyka kwantowa to dynamiczna i szybko rozwijająca się dziedzina – mówiła Eva Olsson, członkini komitetu noblowskiego dodając, że dziedzina ta potencjalnie może mieć szerokie zastosowanie w takich obszarach jak "bezpieczny transfer informacji czy obliczenia kwantowe".

W przeszłości Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymywali Albert Einstein, Max Planck, Maria Skłodowska-Curie. W 2021 r. wyróżnienie otrzymali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi za pracę nad złożonymi systemami takimi jak zmieniający się klimat ziemi, które pomagają w zrozumieniu zjawiska globalnego ocieplenia.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku z inicjatywy Alfreda Nobla, który dorobił się majątku na odkryciu dynamitu. Swoją fortunę Nobel przeznaczył na sfinansowanie fundacji przyznającej nagrody.

Czytaj więcej

Nagroda Nobla 2023. Laureaci otrzymają o milion więcej

Nagroda Nobla 2023

W kolejnych dniach poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (4 października), literatury (5 października) oraz dowiemy się, kto został laureatem pokojowej Nagrody Nobla (6 października). Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy zaś w poniedziałek 0 października.

Nagroda Nobla - ile wynosi jej wartość?

Jak informowaliśmy w połowie września, Fundacja Nobla podała, że laureaci tegorocznych Nagród Nobla otrzymają dodatkowo milion koron, co zwiększy całkowitą kwotę nagrody do blisko miliona dolarów.

W ostatnich latach finansowa wartość Nagrody Nobla była kilkakrotnie zmieniania. W 2012 roku z powodu kryzysu wypłatę dla laureatów tego prestiżowego wyróżnienia obniżono z 10 do 8 mln koron, ponieważ Fundacja Nobla chciała wzmocnić swoje finanse.

W 2013 roku, Nagrody Nobla za osiągnięcia w nauce, literaturze oraz na rzecz pokoju, po raz pierwszy przyznane w 1901 roku, były warto ok. 1,2 mln dolarów, mimo obniżenia kwoty nagrody do 8 mln koron.

Każdy z laureatów Nagrody Nobla nie tylko nagrodę pieniężną, ale także złoty medal oraz dyplom. W każdej kategorii może być więcej niż jedna osoba wyróżniona.

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany