Nos u człowieka to efekt przypadku?

Zdarza się, że dociekania naukowe zamiast przynosić odpowiedzi na pytania, pokazują nam jak mało w istocie wiemy. Tak właśnie jest w przypadku najnowszych badań dotyczących nosa, które przeprowadził Takeshi Nishimura z japońskiego Uniwersytetu Kioto.

Aktualizacja: 28.03.2016 18:56 Publikacja: 28.03.2016 17:29

Ludzkie nosy wyewoluowały przypadkowo, jako produkt uboczny ewolucji czaszki - uważa japoński badacz

Ludzkie nosy wyewoluowały przypadkowo, jako produkt uboczny ewolucji czaszki - uważa japoński badacz

Foto: 123RF

Punktem wyjścia dla badań Nashimury był znany fakt anatomiczny: nosy ludzkie są znacznie większe niż nosy małp oraz nosy naszych wspólnych przodków. Dotychczas uważano, że duży rozmiar rzeczonego organu u rodzaju Homo wynika przede wszystkim z jego funkcji ocieplania wdychanego powietrza, przez co głębsze partie dróg oddechowych nie są narażone na kontakt z chłodem lub gorącem.

Ale badania japońskiego naukowca dowiodły, że ludzkie nosy słabo spełniają to zadanie. Nashimura wykonał komputerowe modele nosów ludzi, makaków i szympansów, a następnie symulował przepływ powietrza przez te organy. Udowodnił, że małpie nosy znacznie lepiej spełniają rolę buforów termicznych. Co więcej, nawet gdy Nashimura tak zmodyfikował modele ludzkich nosów, by z zewnątrz przypominały małpie (czyli aby były bardziej płaskie), wciąż były one mało wydajne pod tym względem.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali