Naukowcy z Izraela nauczyli złotą rybkę prowadzenia pojazdu na lądzie

Złote rybki są w stanie nawigować pojazdem poruszającym się po lądzie - dowiedli izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Publikacja: 11.01.2022 11:20

FOV - pojazd kierowany przez rybę

FOV - pojazd kierowany przez rybę

Foto: @ronen_segev/Twitter

arb

Badacze z Izraela stworzyli tzw. FOV czyli "pojazd kierowany przez rybę" (ang. fish-operated vehicle). Pojazd jest wyposażony w tzw. lidar, urządzenie, które wykorzystuje pulsacyjne światło laserowe do zbierania danych o położeniu pojazdu na ziemi, a jednocześnie miejscu, w którym znajduje się ryba w zbiorniku na wodę, który jest umieszczony na pojeździe.

Dzięki zastosowaniu komputera, kamery, silnika elektrycznego, ryba może kierować pojazdem. 

- Co zaskakuje, rybom nie zabrało dużo czasu nauczenie się kierowanie tym pojazdem. Początkowo były zmieszane, nie wiedziały co się dzieje, ale bardzo szybko zdawały sobie sprawę, że istnieje związek między ich ruchem, a poruszaniem się pojazdu, na którym się znajdują - tłumaczy badacz, Szachar Giwon.

Czytaj więcej

Pszczoły rozumieją czym jest zero

W eksperymencie brało udział sześć złotych rybek, z których każda otrzymała ok. 10 lekcji jazdy. W każdym przypadku rybom uczestniczącym w badaniu udało się osiągnąć cel stawiany przez badaczy, za co nagradzano je pokarmem.

Badacze mówią też, że niektóre złote rybki okazały się lepszymi kierowcami, niż inne.

My, ludzie, myślimy o sobie, że jesteśmy bardzo wyjątkowi, a wiele osób myśli o rybach, jako o zwierzętach prymitywnych, ale to nieprawda

Prof. Ronen Segew, biolog

- Były bardzo sprawne ryby, które spisywały się świetnie i były przeciętne ryby, które kontrolowały pojazd, ale mniej sprawnie nim kierowały - powiedział prof. Ronen Segew, biolog biorący udział w badaniu. 

Wykazanie, że ryby dysponują zdolnościami poznawczymi pozwalającymi nawigować im poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest woda, może poszerzyć wiedzę na temat zdolności nawigacyjnych zwierząt w ogóle.

- My, ludzie, myślimy o sobie, że jesteśmy bardzo wyjątkowi, a wiele osób myśli o rybach, jako o zwierzętach prymitywnych, ale to nieprawda. Są bardzo ważnymi i bardzo mądrymi istotami - podkreślił prof. Segew.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali