Lek na alergię na fistaszki trafi do dzieci w Wielkiej Brytanii

Dzieci w Wielkiej Brytanii będą pierwszymi w Europie, którym podany zostanie środek leczący z alergii na orzeszki ziemne.

Publikacja: 23.12.2021 15:00

Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne

Foto: Stock Adobe

amk

Preparat o nazwie Palforzia został już ponad rok temu zatwierdzony przez amerykańską FDA - Agencję ds. Żywności i Leków.

Lek, dzięki umowie podpisanej przez brytyjską agencję rządową, National Health Service, będzie mógł teraz być stosowany u dzieci na Wyspach, gdzie na orzeszki ziemne uczulone jest 1 na 50 dzieci.

Szacuje się, że tylko w tym roku leczeniu zostanie poddanych 600 dzieci w wieku od 4 do 17 lat. W następnych latach będzie to już 2 tys. dzieci.

Dotychczas stosowane odczulanie za pomocą zastrzyków jest długotrwałe, bywa także związane z silnymi reakcjami anafilaktycznymi.

Czytaj więcej

Za mało osób poddawanych jest odczulaniu

Leczenie za pomocą Palforzii, opisywane jako immunoterapia doustna lub OIT,  polega na podawaniu maleńkich dawek odpowiedzialnego za reakcje alergiczne białka z orzeszków ziemnych - począwszy od 0,5 mg, w celu stopniowego zmniejszania wrażliwości organizmu.

Badania, przeprowadzone przez Evelina London Children's Hospital, wykazały, że około sześciu na 10 uczestników w wieku od 4 do 17 lat, którzy na początku próby zareagowali na ok. 10 mg białka z orzeszków ziemnych, pod koniec badania było w stanie przyjąć dawkę 1000 mg – znacznie powyżej ilości przypadkowej ekspozycji.

Ta przypadkowa ekspozycja  na białko orzeszków ziemnych jest zagrożeniem dla alergików, gdyż wiele słodyczy, takich jak lody, desery czy ciasta, zawiera ślady fistaszków, o czym informuje zapis na opakowaniach.

Twórcy Palforzii ostrzegają jednak, że mimo kuracji tym specyfikiem, dzieci uczulone na orzechy powinny jednak unikać ich jedzenia i mieć przy sobie na wszelki wypadek zastrzyki z epinefryną (adrenaliną), stosowaną w przypadkach silnych reakcji anafilaktycznych.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie