Aktualizacja: 23.10.2018 11:05 Publikacja: 23.10.2018 11:01
Foto: Wikimedia Commons
Większość roślin walczy z owadami i innymi roślinożercami, rozpryskując wokół siebie lub wstrzykując w liście i łodygi gorzkie substancje chemiczne. Badając rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana), powszechnie znanego członka rodziny kapustowatych, naukowcy odkryli, że energia zużywana na pompowanie ochronnych substancji chemicznych przez żyły roślin zmniejsza jej zdolność do wzrostu i skutecznego rozmnażania.
- Kiedy rośliny wykorzystują te zasoby do obrony, są zmuszone do poświecenia energii, którą normalnie poświęciłyby na wzrost i rozmnażanie - mówi Gregg Howe, biolog z Michigan State University w East Lansing. On i jego koledzy opublikowali wczoraj wyniki swoich obserwacji w Przeglądzie Narodowej Akademii Nauk. Wszystkie rośliny mają pakiet tak zwanych genów JAZ. Te geny dostarczają instrukcji do wytwarzania białek JAZ, które pomagają roślinom kontrolować użycie obronnych chemikaliów. Przez ponad dekadę zespół przerwał działanie 10 z 13 genów JAZ znajdujących się w roślinach Arabidopsis, aby zahamować produkcję tych białek. W rezultacie, zmodyfikowane rośliny funkcjonowały prawie na stałe w trybie obronnym, co ostatecznie uczyniło je krótszymi, słabszymi i produkującymi znacznie mniej żywotne nasiona niż ich normalne odpowiedniki. Brązowe i uschnięte liście wskazywały również, że zmodyfikowane rośliny były pozbawione węgla, co oznacza, że nie otrzymywały wystarczającej ilości pokarmu. Utrzymanie tak defensywnej strategii pochłania energię, którą roślina mogłaby wykorzystać do wzrostu lub rozmnażania, twierdzą naukowcy.
Nie lubimy, kiedy prawi się nam kazania. Przede wszystkim ze względu na język i ton, którym zwraca się do nas wy...
Obserwacje tak zwanego „mlecznego morza” odnotowywano już ponad 400 lat temu. Naukowcy opracowali bazę historycz...
„Wpływ posiadania psów na środowisko jest o wiele większy, bardziej zdradliwy i niepokojący, niż się powszechnie...
Co w dobie komputerów dzieje się ze sztuką pisania? Dr hab. Anna Dąbrowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytet...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Już z soboty na niedzielę czeka nas wyjątkowo jasna noc. Fani obserwacji nocnego nieba będą mieli okazję, by pod...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas