Jest autorem powieści, opowiadań, literatury faktu, scenariuszy, publicystą, a także politykiem. Debiutował w 1958 r. jako 22-latek zbiorem opowiadań, ale rozgłos zdobył pięć lat później, dzięki powieści „Miasto i psy”, skonstruowanej jak emocjonujący tryptyk, w którym splatają się losy trzech młodych kadetów, ich frustracje i pasje, a łączące ich związki czytelnik poznaje dopiero na ostatnich stronach książki.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/9131,546208-Powolanie-literatury.html]Czytaj wywiad z Mario Vargasem Llosą - z pisarzem rozmawiali w 1998 roku Łukasz Gołębiewski i Krzysztof Masłoń[/link] [/wyimek]
Mario Vargas Llosa jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, był od lat wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Nobla. Jego najgłośniejsze powieści, to m.in. „Rozmowa w Katedrze”, „Ciotka Julia i skryba”, „Święto kozła”, „Pantaleon i wizytantki” oraz ostatnia, wydana w Polsce w 2007 r. „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. Llosa słynie z wyrafinowanego stylu literackiego i niezwykłych konstrukcji fabularnych - prowadzi błyskotliwe gry z czytelnikami.
Urodził się w 1936 r. na południu Peru, w Arequipie. Gdy studiował na uniwersytecie w San Marcos, marzył o wyjeździe z Peru, chciał żyć w Europie. W 1958 r. otrzymał stypendium w Madrycie, później mieszkał i pracował jako dziennikarz w Paryżu, ale w książkach opisywał ojczyznę. „Miasto i psy” była krytyką przemocy w instytucjach wojskowych, w późniejszych powieściach „Zielony dom” i „Rozmowa w katedrze” uderzał w hipokryzję i korupcję władz Peru.
Mario Vargas Llosa tworzy różne gatunki literackie, pisał m.in. czarne komedie, powieści detektywistyczne, opowieści erotyczne, umieszczał w nich także wątki autobiograficzne.