Odkrycia dokonano na Peloponezie, w wiosce Iklena koło starożytnego miasta Messene, 300 km na południowy zachód od Aten.
Zespołem amerykańskich archeologów z Uniwersytetu Missouri kieruje prof. Michael Cosmopoulos. Wykopaliska nadzoruje pod względem merytorycznym słynna L'Ecole francaise d'archeologie d'Athenes. Prace współfinansuje amerykańskie National Geographic Society.
Rachunki i faktury
Odkopany fragment glinianej tabliczki jest mały, ma wymiary 4 x 2,5 cm. Na jednej stronie widnieją cyfry bądź numery i nazwy, na drugiej prawdopodobnie czasownik oznaczający czynność robienia, wytwarzania, produkowania. Niewykluczone, że tabliczka jest fragmentem jakiegoś inwentarza. Według wstępnych ustaleń (nie ustalono jeszcze wieku tego zabytku najnowocześniejszymi metodami fizyko-chemicznymi) tabliczka powstała na przełomie XV i XIV wieku p.n.e. w okresie, gdy rozwijała się kultura mykeńska. Tabliczek takich używano do celów buchalteryjnych, były narzędziem w rękach starożytnych odpowiedników dzisiejszych księgowych.
Były to przedmioty powstające na potrzeby doraźne, dlatego nie wypalano ich, lecz jedynie suszono na słońcu. Gdy straciły aktualność, po prostu wyrzucano je. Podobnie stało się z okazem z Ikleny. Z tym że śmietnik, na który trafiła ta tabliczka, spłonął, dzięki czemu glina wypaliła się i stwardniała. Dlatego umieszczony na niej napis jest czytelny do dziś. Jego odczytaniem zajmuje się dr Cynthia Shelmerdine z Uniwersytetu Austin w Teksasie, znawczyni pisma mykeńskiego.
Zapisane dźwięki
Jest to pismo linearne B, weszło w użycie w epoce brązu, 1600 lat p.n.e. Odczytali je w 1953 roku Brytyjczycy Michael Ventris i John Chadwick. Służyło do zapisu języka greckiego w fazie przedklasycznej. Powstało po podbojach Kreteńczyków, na potrzeby administrowania ich imperium. Znaki odpowiadają sylabom. Rozwinęło się ono z uproszczonego pisma linearnego A, też używanego na Krecie, w najstarszych miastach Knossos i Fajstos.