Czy supersymetria to złudzenie

Na wyjaśnienie tajemnicy wszechświata - a konkretnie dlaczego zbudowany jest z materii, a nie antymaterii - będziemy musieli jeszcze poczekać

Publikacja: 30.08.2011 04:40

Rezultaty eksperymentów prowadzonych przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów, nie potwierdziły dotąd istnienia cząstek „supersymetrycznych”, które byłyby w stanie to wyjaśnić.

Będziemy musieli poczekać na nowe eksperymenty. Model Standardowy o słuszności którego fizycy byli przekonani przez ostatnie 20 lat ustąpi tzw. Nowej Fizyce.
O konieczności odłożenia Modelu Standardowego do lamusa przekonują rezultaty najnowszych badań, dokonywanych w ramach eksperymentu w detektorze zwanym LHCb w CERN. Wyniki badań zaprezentowane zostały w Bombaju w Indiach podczas konferencji Lepton-Photon.

W akceleratorze LHC produkowane są kwarki, cząstki idealne do badań asymetrii materia - antymateria. Kwarki podróżują w towarzystwie. Z kwarkiem B zawsze mamy inny kwark, oba razem tworzą rodzinę mezonów B. A te cząstki były przedmiotem badania eksperymentu LHCb. W eksperymencie LHCb badacze obserwowali w jaki sposób cząstki zwane mezonami B rozpadają się na inne cząstki elementarne.

- Rezultaty badań pokazują, że obecnie jesteśmy w stanie mierzyć najdrobniejsze szczegóły układu mezonu B — powiedział rzecznik eksperymentu LHCb Pierluigi Campana. — Ustawia nas dokładnie tam, gdzie powinniśmy rozpocząć poszukiwania rys na Modelu Standardowym.

Naukowy uważają że na początku Wszechświata materia i antymateria istniała w jednakowych ilościach. Jak z początkowego Wszechświata, w którym symetrycznie jest tyle samo materii i antymaterii powstał obecnie istniejący świat , w którym wyraźnie dominuje materia ?

— Wydaje się, że kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest zrozumienie subtelnego zjawiska w fizyce cząstek elementarnych – naruszania symetrii przestrzenno-ładunkowej - wyjaśnia prof. Marek Szczekowski z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. — Okazuje się, że jeśli zamienić we Wszechświecie cząstki na antycząstki i jednocześnie układ prawoskrętny na lewoskrętny (czyli oglądać go jakby w zwierciadle) to taki nowy Wszechświat zachowuje się nieco inaczej. Jak dotąd nie rozumiemy dlaczego tak jest.

Dlaczego zwierciadło Wszechświata jest trochę krzywe? Przypuszcza się, że odpowiedź na to i na szereg innych pytań stojących dzisiaj przed fizyką cząstek elementarnych da dopiero odkrycie Nowej Fizyki opisującej nowe oddziaływania i nowe cząstki.

Warto zaznaczyć ,że w eksperymencie LHCb bierze udział grupa fizyków i inżynierów z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Warszawie i z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Nauka
Zaskakujący eksperyment z dzikimi rybami. „Tak, jakby one nas studiowały, a nie odwrotnie”
Nauka
Wilki same się udomowiły? Ciekawy wynik matematycznej symulacji
Nauka
Zaskakujące odkrycie dotyczące jądra Ziemi. Co dzieje się w środku planety?
Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku