Rezultaty eksperymentów prowadzonych przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów, nie potwierdziły dotąd istnienia cząstek „supersymetrycznych”, które byłyby w stanie to wyjaśnić.
Będziemy musieli poczekać na nowe eksperymenty. Model Standardowy o słuszności którego fizycy byli przekonani przez ostatnie 20 lat ustąpi tzw. Nowej Fizyce.
O konieczności odłożenia Modelu Standardowego do lamusa przekonują rezultaty najnowszych badań, dokonywanych w ramach eksperymentu w detektorze zwanym LHCb w CERN. Wyniki badań zaprezentowane zostały w Bombaju w Indiach podczas konferencji Lepton-Photon.
W akceleratorze LHC produkowane są kwarki, cząstki idealne do badań asymetrii materia - antymateria. Kwarki podróżują w towarzystwie. Z kwarkiem B zawsze mamy inny kwark, oba razem tworzą rodzinę mezonów B. A te cząstki były przedmiotem badania eksperymentu LHCb. W eksperymencie LHCb badacze obserwowali w jaki sposób cząstki zwane mezonami B rozpadają się na inne cząstki elementarne.
- Rezultaty badań pokazują, że obecnie jesteśmy w stanie mierzyć najdrobniejsze szczegóły układu mezonu B — powiedział rzecznik eksperymentu LHCb Pierluigi Campana. — Ustawia nas dokładnie tam, gdzie powinniśmy rozpocząć poszukiwania rys na Modelu Standardowym.
Naukowy uważają że na początku Wszechświata materia i antymateria istniała w jednakowych ilościach. Jak z początkowego Wszechświata, w którym symetrycznie jest tyle samo materii i antymaterii powstał obecnie istniejący świat , w którym wyraźnie dominuje materia ?