Naukowcy z Uniwersytetu Iowa, pod kierownictwem profesora ortopedii i rehabilitacji Neila Segala, zmierzyli długość stóp i wysokość podbicia u 49 kobiet podczas ciąży i 5 miesięcy po rozwiązaniu.
Wcześniejsze badania Segala potwierdziły zmianę długości kobiecych stóp po ciąży. Naukowiec wypytał o to 110 kobiet. 13 procent kobiet, które nie rodziły dzieci, potwierdziło taką zmianę, podczas gdy wśród matek zmianę zadeklarowało między 30 a 60 procent.
Segal postanowił sprawdzić, czy jest to zmiana trwała. W badaniach przeprowadzonych 5 miesięcy po porodzie okazało się, że u 60-70 procent kobiet obniżyło się podbicie, a długość stopy wzrosła od 2 do 10 mm.Jedenaście z badanych kobiet musiało zmienić rozmiar kupowanego obuwia.
Okazało się także, że zmiany zauważalne są tylko po pierwszej ciąży - 29 badanych kobiet zostało matkami po raz pierwszy, 17 - po raz drugi, 3 - po raz trzeci. Tylko te, które rodziły po raz pierwszy, zauważyły znaczące zmiany.
Zdaniem prof. Segala to między innymi kilogramy, które przybywają podczas ciąży, są przyczyną takiego stanu rzeczy. Dodatkowo, organizm kobiecy produkuje wówczas hormony, które mogą rozluźnić tkankę więzadeł, co powoduje, że stopa staje się bardziej plastyczna.