Aktualizacja: 28.05.2019 18:02 Publikacja: 28.05.2019 17:52
Czy woda z butelki zawsze jest lepsza od kranówki?
Foto: Shutterstock
Część Polaków pije tanią wodę z kranu. Pozostali za plastikowe butelki z wodą płacą rocznie ponad 5 mld złotych.
Wiele osób sądzi, że warto dopłacić do wody butelkowanej ze względu na jakość. W większości przypadków to nieprawda. Dla większości konsumentów woda z kranu i woda butelkowana są porównywalne pod względem jakości, a w niektórych przypadkach kranówka pochodząca ze źródeł publicznych może być bezpieczniejsza, ponieważ zazwyczaj jest częściej testowana pod kątem składu chemicznego i potencjalnych zanieczyszczeń biologicznych. Ponadto woda butelkowana jest bardziej narażona na zanieczyszczenie mikrocząsteczkami plastiku niż woda z kranu.
Kranówka jest prawie 600 razy tańsza od wody butelkowanej. Portal Picodi przeprowadził analizę ceny popularnej wody mineralnej dostępnej w prawie każdym sklepie. Cena detaliczna wody to ok. 1,90 zł. Na tę sumę składa się kilka czynników.
Woda jest wydobywana, a następnie rozlewana do butelek - nie jest dodatkowo uzdatniana ani mineralizowana. Kosz tego etapu produkcji to około 10 procent ceny finalnego produktu. Składają się na niego rachunki za prąd, pensje dla pracowników oraz utrzymanie urządzeń. Do tego trzeba doliczyć koszt butelki (ok. 10 groszy), transport (ok. 20 proc. ceny wody), marże (25 proc. ceny) oraz podatek VAT (23 proc.). W efekcie woda, którą wypijamy z butelki, kosztuje mniej niż 1 grosz.
Na polski rynek trafia około 4,5 miliarda plastikowych butelek z napojami. W procesie recyklingu utylizowane jest około 1,1 miliarda. Pozostałe trafiają na wysypiska, gdzie rozkładają się przez setki lat, lub do pieców. Wyprodukowanie jednej butelki wiąże się z emisją pół kilograma dwutlenku węgla.
Niektórzy tłumaczą, że sięgają po wodę butelkowaną ze względu na smak wody z kranu. Tymczasem badacze z University of California w Riverside donoszą, że konsumenci nie odróżniają smaku wody butelkowanej od tej pochodzącej z oczyszczonych ścieków.
Flagowy program stworzenia szczepionki przeciwko malarii został wstrzymany przez administrację Donalda Trumpa. To tylko jeden z przykładów zakłóceń w badaniach medycznych na całym świecie od czasu objęcia władzy przez nowego prezydenta USA - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Około 480 km od wybrzeża Oregonu znajduje się podwodny wulkan, który prawdopodobnie wybuchnie do końca 2025 r. Naukowcy obserwują wzmożoną aktywność sejsmiczną w tym regionie oraz te same oznaki, które poprzedzały poprzednie erupcje.
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
W dniach 25-26 lutego br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XVI edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG. Jest to kolejne cyklicznie planowane wydarzenie, organizowane w ramach misji edukacyjnej SEG, podczas którego ponownie przeprowadzimy symulację Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA” oraz zajmiemy się zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas