Eksperyment przeprowadzili 12 sierpnia informatyk Rajesh Rao i psycholog Andrea Stocco, profesorowie Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle.
Doświadczenie polegało na pobudzeniu ośrodka ruchu w korze mózgowej jednego badacza (Rajesh Rao) i przekazaniu tego sygnału do analogicznego rejonu w mózgu drugiego badacza, który znajdował się w laboratorium w innej części uniwersyteckiego kampusu. Transmisji dokonano przez Internet.
Prof. Rajesh miał na głowie elektrody używane do badania elektroencefalografem, a przed sobą ekran komputera z kursorem. Intensywnie myślał o tym, że przesuwa prawą dłonią kursor. Gdy czujnik zarejestrował wzbudzenie aktywności ośrodka zawiadującego ruchem w jego korze mózgowej, przesłał sygnał do oddalonego laboratorium, w którym przebywał prof. Andrea Stocco ubrany w głowicę TMS do przez- czaszkowej stymulacji magnetycznej (Transcranial Magnetic Stimulation). Jest to urządzenie do nieinwazyjnej stymulacji neuronów. Indukcja elektromagnetyczna wywołuje słabe napięcie elektryczne za pomocą szybko zmieniającego się pola magnetycznego. Wzmaga to aktywność różnych rejonów mózgu.
Podczas przeprowadzonego doświadczenia w ten sposób uaktywniony został region w korze mózgowej prof. Stocco, zawiadujący ruchem. W efekcie prof. Stocco odczuł w prawej dłoni „nerwowy tik” i bezwiednie nacisnął przycisk na klawiaturze.
Uzyskany rezultat jest maksymalnie prosty. Był to jednokierunkowy przekaz z jednego mózgu do drugiego. Ale badacze zapowiedzieli, że będą kontynuowali eksperyment. Kolejnym krokiem ma być stworzenie dwustronnej komunikacji. Badacze spodziewają się przesyłać bardziej skomplikowane sygnały i uzyskiwać złożone reakcje. Planują doprowadzenie tej techniki do takiego poziomu, aby mogła być stosowana poza laboratorium.