Aktualizacja: 15.11.2016 19:17 Publikacja: 14.11.2016 16:31
System oferuje nowoczesną diagnostykę płodu, ale brakuje w nim opieki nad rodzicam.
Foto: 123RF
Pani Izabela zgłosiła się do izby przyjęć szpitala w Starachowicach w ósmym miesiącu ciąży, 1 listopada, kiedy przestała czuć ruchy dziecka. Lekarze zbadali kobietę i odkryli, że serce dziecka nie bije. Pani Izabela miała urodzić martwego noworodka. Z jej relacji wynika, że lekarze pozostawili ją samą.
Pielęgniarki i lekarzy zastępował przy niej mąż Marcin, który co chwila chodził do lekarzy i pielęgniarek z prośbą, by podali kobiecie jakiś środek przeciwbólowy. Odmawiali. Nie chcieli też podpowiedzieć, jaki lek mógłby kupić w aptece, by choć trochę ulżyć żonie. Wyczekiwane dziecko pani Izabeli i pana Marcina urodziło się na podłodze, między łóżkami. Rodzice bali się wziąć je na ręce. Mieli nadzieję, ze diagnoza lekarska jest chybiona, i bali się zrobić mu krzywdę. Sprawą zajmuje się prokuratura, ale dyrektor szpitala zwolnił lekarzy i położne, które tego dnia pełniły dyżur.
Flagowy program stworzenia szczepionki przeciwko malarii został wstrzymany przez administrację Donalda Trumpa. To tylko jeden z przykładów zakłóceń w badaniach medycznych na całym świecie od czasu objęcia władzy przez nowego prezydenta USA - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".
Około 480 km od wybrzeża Oregonu znajduje się podwodny wulkan, który prawdopodobnie wybuchnie do końca 2025 r. Naukowcy obserwują wzmożoną aktywność sejsmiczną w tym regionie oraz te same oznaki, które poprzedzały poprzednie erupcje.
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
W przypadku nowotworów uwarunkowanych genetycznie identyfikacja mutacji u pacjenta pozwala na wykrycie nosicieli w jego rodzinie – mówi dr n. med. Andrzej Tysarowski, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.
Ministerstwo Zdrowia anulowało konkurs na inwestycje w szpitalach onkologicznych w ramach Funduszu Medycznego. Powód? Podejrzenie „przekrętów” przy naborze.
Amerykańskie sieci handlowe Costco i Trader Joe’s ograniczają liczbę jaj, które klienci mogą kupić za jednym razem, z powodu niedoboru spowodowanego ptasią grypą. „Z powodu ciągłych problemów z dostawą jaj obecnie ograniczamy zakupy do jednego tuzina (czyli 12 sztuk) na klienta dziennie we wszystkich sklepach Trader Joe’s w całym kraju” — powiedział CNN rzecznik sieci sklepów spożywczych.
Europa ma znacznie niższe wskaźniki komercjalizacji badań naukowych niż Stany Zjednoczone czy Azja. Nowe Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji może pomóc zredukować ten dystans. Jeśli nie przegra w starciu z biurokracją.
Szwajcarski startup Nutrix zbiera miliony dolarów na śledzenie poziomu stresu pracowników. W spółkę zainwestował nawet polski fundusz inwestycyjny Simpact Ventures.
Jak kortyzol wpływa na ciało i umysł? Czy naprawdę powoduje „kortyzolową twarz”? O hormon stresu pytamy ekspertki.
Osoby, które mają skończone dwadzieścia lat, będą mogły skorzystać z nowego programu bezpłatnych badań medycznych - informuje radio RMF FM. „Moje zdrowie" zastąpi obecny program „Profilaktyka 40 plus".
Kaszel, katar, gorączka – koronawirus czy grypa? Każdy chory może to sprawdzić za pomocą połączonych szybkich testów. Są jednak pewne wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas