Chiny dopuszczają lek na Alzheimera na bazie wodorostów

Władze w Chinach zatwierdziły lek dla osób chorych na Alzheimera. Jest to pierwszy od 17 lat nowy środek, którzy może leczyć zaburzenia procesów poznawczych.

Aktualizacja: 04.11.2019 16:44 Publikacja: 04.11.2019 16:31

Chiny dopuszczają lek na Alzheimera na bazie wodorostów

Foto: Pixabay

Lek na bazie wodorostów morskich, zwany Oligomannate, może być stosowany w leczeniu łagodnych i umiarkowanych objawów Alzheimera. Dopuszczenie przez chińskie władze jest jednak warunkowe, co oznacza, że może być sprzedawany, jednak będzie ściśle monitorowany. Jeśli pojawią się jakiekolwiek komplikacje, zostanie wycofany.

We wrześniu zespół odpowiadający za opracowanie nowego leku, kierowany przez Geng Meiyu z Chińskiej Akademii Nauk przyjrzał się wodorostom morskim ze względu na stosunkowo rzadkie występowanie Alzheimera wśród ludzi, którzy regularnie je spożywają.

Cukier zawarty w wodorostach morskich tłumi niektóre bakterie obecne w jelicie. Mogą one powodować zwyrodnienie nerwowe i zapalenie mózgu, prowadzące do choroby Alzheimera.

Przeprowadzone na 818 pacjentów badania wykazały, że Oligomannate,który pochodzi z brązowych alg, może statystycznie poprawić funkcje poznawcze wśród ludzi z Alzheimerem w zaledwie cztery tygodnie. 

- Wyniki te przyczyniają się do lepszego zrozumienia mechanizmów odgrywających rolę w chorobie Alzheimera i sugerują, że mikrobiom jelitowy jest ważnym elementem terapii - powiedział neurolog Philip Scheltens.

Poinformowano, że Oligomannate będzie dostępny w Chinach "bardzo szybko". Poczyniono już starania o zgodę na wprowadzenie go na rynek zagraniczny, z planami rozpoczęcia trzeciej fazy badań klinicznych w USA i Europie na początku 2020 roku.

Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku