Zasady przyznawania emerytur

Publikacja: 10.06.2011 04:40

Zasady przyznawania emerytur

Foto: www.sxc.hu

W części I:

Nabycie uprawnień do emerytury i jej wysokość zależą przede wszystkim od daty urodzenia osoby ubezpieczonej. Najbardziej uprzywilejowaną grupą są osoby z roczników 1949 i wcześniejszych

Polski system emerytalny przewiduje zróżnicowane możliwości nabycia uprawnień do emerytury, a także ustalenia jej wysokości. Zależą one przede wszystkim od daty urodzenia osoby ubezpieczonej.

Najbardziej uprzywilejowaną grupą są osoby z roczników 1949 i wcześniejszych. Oprócz podstawowej możliwości uzyskania emerytury (po ukończeniu 60 lat dla kobiety lub 65 lat dla mężczyzny) mają bowiem dość szeroki katalog szans nabycia uprawnień emerytalnych w obniżonym wieku.

Mogą przede wszystkim uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, a jeśli pracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – mają możliwość nabycia uprawnień do emerytury z tytułu wykonywania takiej pracy.

Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym znajdą Państwo informacje niezbędne dla każdego przyszłego emeryta.

Spis treści części I

SPIS TREŚCI części I:

W części II:

Oprócz podstawowej możliwości uzyskania emerytury (po ukończeniu 60 lat dla kobiety lub 65 lat dla mężczyzny) mają bowiem dość szeroki katalog szans nabycia uprawnień emerytalnych w obniżonym wieku (znaleźli się tu m.in. nauczyciele).

Ale nie tylko te osoby mogą liczyć na przywileje. Prawo do wcześniejszej emerytury mogą również uzyskać urodzeni w 1949 roku lub później. Wystarczy, że w określonym czasie spełnili wymagane przez przepisy warunki.

Spis treści części II

SPIS TREŚCI części II:

W części III:

Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. zachowali prawo do obliczenia emerytury na dotychczasowych zasadach, uzależnionej przede wszystkim od zarobków w wybranych latach kalendarzowych, a także długości stażu pracy.

Stare zasady stosowane są również do wcześniejszych emerytur przyznawanych osobom z roczników 1949—1968, które do końca 2008 r. spełniły warunki wymagane do ich uzyskania. Pozostałe osoby nabywają prawo do tzw. nowej emerytury.

Może być ona przyznana w wieku podstawowym bez konieczności posiadania długiego stażu lub – dla tych, którzy na 1 stycznia 1999 r. mieli wymagany staż – również w obniżonym o kilka lat wieku emerytalnym.

W każdym jednak przypadku świadczenie to ustalane jest z uwzględnieniem stanu indywidualnego konta ubezpieczonego w ZUS. Na tym koncie zapisane są składki odprowadzane przez płatnika, a także kapitał początkowy.

Spis treści części III

SPIS TREŚCI części III:

W części IV:

• Kto może przejść na emeryturę pomostową

• Jak starać się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

• Ile można dorobić do świadczeń emerytalnych

W ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości dla osób urodzonych po 1948 roku. Chodzi o emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Świadczenia te przysługują jednak po spełnieniu rygorystycznych warunków. I w odróżnieniu od wcześniejszych emerytur ustalane są w oparciu o stan konta ubezpieczonego w ZUS.

Warto zatem poznać warunki ich uzyskania oraz zasady obliczania wysokości. Wyjaśnimy również zasady dorabiania do świadczeń emerytalno-rentowych.

W tym przypadku trzeba jednak uważać na limity. Przypomnimy obecnie obowiązujące progi przychodowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Spis treści części IV

SPIS TREŚCI części IV:

Dzisiaj w części V:

• Jak wypełnić wniosek o emeryturę

• Gdzie szukać dokumentów z poprzednich lat

• Kto ma szansę na świadczenie przedemerytalne

Uzyskanie emerytury na ogół uzależnione jest od złożenia w ZUS wniosku o to świadczenie. Do wniosku trzeba dołączyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą staż i zarobki, choć od zasady tej są też wyjątki. Omówimy szczegółowo postępowanie o przyznanie emerytury, wskazując m.in. jak wypełnić wniosek o świadczenie i w jaki sposób można potwierdzić wysokość wynagrodzeń.

W drugiej części omówione zostaną świadczenie przedemerytalne. Ubiegać się o nie mogą osoby bezrobotne, które zostały zwolnione z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy lub utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Takie uprawnienie przysługuje również byłym przedsiębiorcom, w stosunku do których sąd ogłosił upadłość ich firmy.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje w obniżonym wieku emerytalnym lub bez względu na wiek. Przepisy przewidują dla wszystkich jednakową zryczałtowaną wysokość tego świadczenia.

Spis treści części V

SPIS TREŚCI części V:

Zobacz cały Kodeks emerytalny

 

 

W części I:

Nabycie uprawnień do emerytury i jej wysokość zależą przede wszystkim od daty urodzenia osoby ubezpieczonej. Najbardziej uprzywilejowaną grupą są osoby z roczników 1949 i wcześniejszych

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce