Koronawirus zatrzymał Bollywood. Spóźnione premiery hitów

Pandemia zatrzymała największy na świecie przemysł filmowy. Indyjska kinematografia czeka na lepsze czasy.

Aktualizacja: 07.05.2020 14:33 Publikacja: 07.05.2020 13:08

Koronawirus zatrzymał Bollywood. Spóźnione premiery hitów

Foto: AFP

Wiosna, to zazwyczaj bardzo zajęty czas dla Bollywoodu – przed wejściem na ekrany kin hitów z Hollywoodu, widzom w Indiach prezentowane są premiery miejscowych hitów. Niestety, epidemia i związana z nią ogólnonarodowa kwarantanna w Indiach sprawiły, że premiery zostały opóźnione. Także tych najbardziej oczekiwanych hitów – „Sooryavanshi" i „83". Ten ostatni film opowiada o wielkim zwycięstwie indyjskiej reprezentacji w krykiecie w Mistrzostwach Świata. Straty przemysłu filmowego w Indiach spowodowane przez pandemię wyceniane są na razie, jak podaje CNN za indyjskimi źródłami, na około 330 mln dolarów zarówno we wpływach z biletów, jak i w skasowanych produkcjach.

Całkowite roczne wpływy box office w Indiach w 2019 wyniosły około 1,4 mld dolarów, co dało wzrost o 12 procent w stosunku do 2018. Hollywoodzkie produkcje zgarnęły około 15 procent tej kwoty. Indyjska kinematografia nie zarabia jedna już tylko w Indiach – publiczność na całym świecie rozpoznaje nazwiska gwiazd takich jak Shah Rukh Khan, Akshay Kumar czy Deepika Pdukone.

W najludniejszej demokracji świata produkowane jest rocznie ponad 1800 filmów. Tyle obrazów powstało w tym kraju w 2018 roku. To więcej, niż w jakimkolwiek innym kraju świata. W Indiach dominuje produkujący filmy w hindi Bollywood, ale ważnym ośrodkiem produkcji filmów jest też kręcący w telugu Tollywood. Oprócz tych dwóch są jeszcze mniejsze ośrodki kręcące filmy w innych językach używanych na obszarze Indii.

Problemy przemysłu filmowego to przede wszystkim problemy ludzi pracujących przy produkcji filmów. W USA zawieszenie produkcji filmowych zaowocowało 50 proc. bezrobociem w Los Angele, w Indiach problem jest podobny – z dnia na dzień bez zarobku zostali pracujący za dniówki techniczny pracownicy planów filmowych, makijażyści, fryzjerzy, specjaliści od kostiumów itp. Gildia Producentów Indii (GUILD) ustanowiła specjalny fundusz mający pomóc wszystkim pozbawionym źródła dochodów.

Przemysł filmowy czeka na ponowne otwarcie kin z niepokojem, gdyż prognozowane jest, że w kinach będzie obowiązywało dystansowanie społeczne. Co oznacza, że co najmniej co drugie miejsce będzie musiało być wolne, a to oznacza o połowę mniejsze wpływy z biletów. Może to sprawić, że wpływy z biletów nie pokryją budżetów wielkich produkcji filmowych.

Media
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Media
Kina liczą, że pomoże im kilka tytułów
Media
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Media
„Rzeczpospolita” ma nową ofertę prenumeraty na 2025 rok
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Media
Szalony tydzień akcji Trump Media. Jaka będzie przyszłość spółki prezydenta elekta?