19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 12:00 Publikacja: 17.01.2023 14:50
Foto: shutterstock
Szefowie firm technologicznych, których platformy (aplikacje, serwisy) uporczywie nie będą chronić dzieci przed krzywdą w internecie, będą musieli mierzyć się z groźbą zarzutów karnych. Takie przepisy zaproponowali buntownicy z Partii Konserwatywnej, a po tym, jak ich propozycja zyskała poparcie opozycji, rząd Rishiego Sunaka zgodził się, by wprowadzić takie zmiany do proponowanych przez rząd pakietów ustaw.
Nowe przepisy miałyby wprowadzić odpowiedzialność karną dla menedżerów wyższego szczebla w firmach technologicznych za powtarzające się naruszenia obowiązku ochrony dzieci. Pomysłodawcy proponują, by groziło za to do dwóch lat więzienia. Oczekuje się, że nowe przepisy pozwolą uderzyć w tych szefów firm technologicznych, którzy ignorują nakazy Ofcom (regulatora rynku) dotyczące wprowadzania koniecznych poprawek procedur i poprawek technicznych. Przepisy zostawiają furtkę dla tych menedżerów, którzy „działali w dobrej wierze, aby wypełnić swoje obowiązki w sposób proporcjonalny”.
Najnowsza produkcja skandalizującego reżysera – Patryka Vegi – zebrała w polskich mediach miażdżące recenzje. Widzowie też nie dopisali. Danych zza granicy na razie brak.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Warner Bros. Discovery, Telewizja Polska i Grupa Polsat – tak wygląda podium nadawców, którym w 2024 roku widzowie telewizji linearnej i serwisów na życzenie poświęcili najwięcej czasu. Czyli ile?
TikTok – mimo swojej ogromnej popularności – może zniknąć ze sklepów z aplikacjami w USA do 19 stycznia, jeśli Sąd Najwyższy nie zdecyduje się zablokować federalnego prawa zmuszającego TikTok do zerwania powiązań z chińską spółką macierzystą – informuje agencja AP. Aplikacja od lat znajduje się pod lupą amerykańskich prawodawców.
Meta ogłosiła, że kończy swoje programy różnorodności, równości i integracji. To kolejny sposób, w jaki koncern Marka Zuckerberga chce zdobyć przychylność prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa tuż przed inauguracją.
Czy prawo będzie w stanie kontrolować rozwój sztucznej inteligencji?
Rynek start-upów nad Wisłą skończył 2024 r. z przytupem – wstępne szacunki PFR wskazują, że do innowacyjnych firm w naszym kraju popłynęło ponad 2,3 mld zł. A to o około 10 proc. lepszy wynik niż przed rokiem.
Niebawem 170 mln amerykańskich użytkowników TikToka zostanie odciętych od aplikacji. W tej sytuacji zaczął się exodus na inną chińską platformę – Xiaohongshu, znaną też jako RedNote. Ta już wspięła się na szczyt rankingu App Store.
Firma Donut Lab zaprezentowała silnik elektryczny, który ma masę zaledwie 40 kg i może być nawet o 50 procent tańszy w produkcji niż konwencjonalne napędy elektryczne wykorzystywane w motoryzacji.
Runet, czyli rosyjski internet, uległ awarii. Nie działają aplikacje banków, największych telefonii komórkowych, ani największych rosyjskich firm. Użytkownicy w Moskwie i obwodzie moskiewskim, masowo zgłaszają przerwy w funkcjonowaniu sieci. Przyczyną mogą być nieudolne działania samego Kremla.
Stany Zjednoczone potraktowały nas jako kraj drugiej kategorii. Zostaliśmy wpisani, obok Arabii Saudyjskiej, Etiopii, czy Mongolii na listę państw, które nie mają co liczyć na zakup najnowszych półprzewodników.
W niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja ma zapobiec jeździe po pijanemu. Prowadzone są badania nad inteligentnymi asystentami głosowymi i rozwiązaniami programowymi.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas