Yahoo zdecydowało się na akwizycję Tumblra, jednej z największych platform blogowych na świecie – doniósł „Wall Street Journal". Cena zakupu to 1,1 mld dol. w gotówce, mimo że Tumblr w ubiegłym roku osiągnął przychody na poziomie zaledwie 13 mln dol. Powód? Blogi to biznes z przyszłością.
Dla Yahoo, dowodzonego przez Marissę Mayer, która do ubiegłego roku przez 13 lat pracowała w Google'u, przejęcie Tumblra jest wyraźnym krokiem w stronę odmłodzenia oferty. Media społecznościowe, a wśród nich blogi, to dziś najchętniej odwiedzane rejony wirtualnej sieci. Z Tumblra korzysta obecnie 170 mln osób, założono na nim 108 mln blogów, na których zamieszczono ponad 50 mld postów. Jego największy rywal, Wordpress, może się obecnie pochwalić 74 mln blogów.
W Polsce najpopularniejszy jest należący do Google'a Blogspot
W Polsce Tumblr znalazł się przy końcu pierwszej dziesiątki najchętniej odwiedzanych platform blogowych – według danych z Megapanelu PBI/Gemius w listopadzie ubiegłego roku zajrzało na niego prawie 1,2 mln osób. Najpopularniejszym serwisem blogowym jest u nas należący do Google'a Blogspot, z którego korzysta aż 30 proc. polskich internautów (ok. 5,8 mln realnych użytkowników). Co piąty polski użytkownik sieci zagląda na blogi działające na platformie Blox.pl (Grupa Gazeta.pl), a średnio co siódmy - na serwisy Bloog.pl (Grupa Wirtualna Polska - Orange), Wordpress.com i Blog.Onet.pl. W ciągu ostatniego roku Tumblr znalazł się wśród tych platform, które w Polsce zyskały najwięcej widowni. Liczba jego użytkowników urosła o 76 proc. (520 tys.).
W polskim Internecie istnieje dziś około 3 mln blogów, ale nawet ponad 90 proc. z nich to strony martwe – podaje dziennik.pl. Aktywnych jest ok. 100 tys. blogów, a zaledwie kilkaset z nich co miesiąc osiąga zyski na poziomie 3,5 tys. zł w górę. Dla porównania: 7 proc. blogerów w USA zarabia rocznie od 30 tys. do 100 tys. dol., a 4 proc. wyciąga powyżej 100 tys. dol. – podaje Kominek, jeden z najbardziej znanych polskich blogerów.
- Odsetek tych, którzy w Polsce zarabiają na blogach powyżej tysiąca złotych miesięcznie, jest niewielki – powiedział „Rz" Przemysław Pająk, właściciel Spider's Web, jednego z największych blogowych serwisów technologicznych w Polsce. Dodaje, że osoby, które w Polsce utrzymują się z bloga, można by pewnie wymienić na palcach u dwóch rąk. Nieco więcej jest takich, które zarabiają w ten sposób okazjonalnie. Przeciwwagą jest rzesza tych, którzy w swoich blogach topią własne oszczędności.