Aktualizacja: 19.02.2025 19:52 Publikacja: 11.01.2024 03:00
Wystawę Yoko Ono można obejrzeć w Tate Gallery w Londynie
Foto: materiały prasowe
Retrospektywa „Music of the Mind” Yoko Ono w Tate Modern w Londynie (15 lutego – 1 września) zaprezentuje jej aktywność od lat 50. do dziś, a powstaje w ścisłej współpracy ze studiem artystki. Pokaże 200 prac: instalacje, performanse, awangardowe eksperymenty, fotografie, filmy i muzykę, którą tworzyła z Johnem Lennonem i własną. Nie zabraknie przypomnienia kontrkulturowych działań w środowisku artystów, muzyków i pisarzy w Londynie w latach 60. A także legendarnych kampanii pokojowych i humanitarnych artystki w okresie wojny w Wietnamie i jej własnych prac „Apple”, „Pieces of Sky”, „Peace is Power” czy „Wish Tree”.
Po blisko 125 latach naukowcy odkryli, że pod jednym z najbardziej znanych obrazów z okresu błękitnego Pablo Picasso namalował wcześniej portret tajemniczej kobiety.
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Najczęściej tworzy portrety ludzi i zwierząt. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie skupia się na pełnych wyrazu fizjonomiach zwierząt.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
W Muzeum Prado ruszyła wyjątkowa wystawa prac El Greco. Pierwszy raz od ponad 100 lat można w jednym miejscu obejrzeć aż osiem dzieł słynnego XVI-wiecznego artysty.
W internecie jest coraz więcej webinarów i podcastów o rynku sztuki. Przekazywana jest tam powierzchowna wiedza, pomijane są zagrożenia. Opłaca się znać rzetelną literaturę naukową, dzięki niej bezpieczniej dokonamy zakupów.
Dom aukcyjny Christie’s zamierza wystawić na aukcję prace, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Wywołało to protest tysięcy artystów, którzy podpisali list otwarty. „Ta technologia, i firmy, które za nią stoją, żerują na artystach, wykorzystując ich dorobek bez zgody i zapłaty” – twierdzą sygnatariusze listu.
Zbliża się aukcja dzieła Tamary Łempickiej w domu aukcyjnym Christie's. „Portret doktora Boucarda” namalowany przez słynną polską artystkę w 1928 roku, pozostawał niedostępny przez 40 lat.
Jackson Pollock był jednym z najsłynniejszych malarzy abstrakcyjnych XX wieku. Sam wielokrotnie podkreślał, że stara się unikać malowania konkretnych postaci, przedmiotów czy miejsc. Jednak zdaniem ekspertów – w rzeczywistości było inaczej, choć artysta mógł nie zdawać sobie z tego sprawy. Jak to możliwe?
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Eksperci dokonali niezwykłego odkrycia. Pod dziełem Tycjana „Ecce Homo” znaleźli ukryty obraz zamalowany przez włoskiego mistrza renesansu. Odkrycia dokonano wykorzystując promienie rentgenowskie do prześwietlenia dzieła.
Kurator wystawy w Fundacji Gierowskiego zaprosił zarówno artystki i artystów różnych generacji, jak i poetki oraz poetów – ich teksty można zrywać z bloków kartek wiszących obok prac, którymi się inspirowali.„Obie te sztuki przedstawiają rzeczy nieobecne jako obecne, pozór jako rzeczywistość, obie łudzą, lecz łudzące działanie obu podoba się ludziom”
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas