W 2012 r. po licytacji w Christie’s w Nowym Jorku jeden z najwybitniejszych artystów amerykańskiego ekspresjonizmu stał się najdroższym malarzem świata. Obraz „Orange, Red, Yellow” z 1961 r. został sprzedany za 86,9 miliona dolarów. Teraz dzieła Rothki są wyceniane między 50 tysięcy a 90 milionów euro. Rysunki uzyskują cenę 5–520 tysięcy euro, grafiki dostępne są poniżej tysiąca euro.
Emigrant z Łotwy
Paryska ekspozycja to największa wystawa artysty w Europie. Atutem są wczesne obrazy, znane nielicznym specjalistom. Zdradzają silny charakter i wielkie ambicje, a zarazem różnorodne źródła inspiracji.
Marcus Rotkowicz urodził się w Dwińsku na Łotwie. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych z matką i rodzeństwem w wieku dziesięciu lat. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Yale, ale po odebraniu mu stypendium w wieku 20 lat zdecydował się na wyjazd do Nowego Jorku. Tu studiował sztuki plastyczne i przez parę miesięcy teatr.
Czytaj więcej
W Izraelu zdecydowano, że najcenniejsze dzieła sztuki przechowywane w muzeach w tym kraju, zostaną umieszczone w bunkrach. To pierwsza taka sytuacja od ponad 30 lat. Izraelczycy chcą uniknąć sytuacji, w której dzieła zostaną uszkodzone w wyniku ostrzału rakietowego.
Ilustrował książki, uczył dzieci rysunku, brał udział w wystawach zbiorowych. W 1935 r. był współtwórcą grupy The Ten, która przeciwstawiała się konserwatywnym regionalistycznym tendencjom w sztuce amerykańskiej. Po 1936 r. prawie trzy lata pracował dla Works Progress Administration. To program dla artystów stworzony przez rząd w okresie wielkiego kryzysu.