19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:17 Publikacja: 23.09.2023 21:56
Kolekcja ING
Karolina Jabłońska "Bijące się dziewczyny"
Foto: Monika Kuc
Na 1500 m kw. znajduje się 120 dzieł z kolekcji tworzonej od 23 lat. Jest w niej mnóstwo znakomitych nazwisk.m.in. Zofia Kulik, Karolina Jabłońska, Rafał Milach, Wilhelm Sasnal.
W centrum handlowym, gdzie ma swą siedzibę ING, otwarta przestrzeń dla sztuki łączy się z kawiarnią na I piętrze. Kierunek wskazuje wielki ekran nad ruchomymi schodami z wideo „Drzewo wiadomości” Oskara Dawickiego. Artysta -performer na swoim filmie kosztuje zielonych jabłek w „rajskim” ogrodzie, postępując śladem biblijnych rodziców. Ale smakowanie sztuki to nie grzech. Warto się skusić, bo bankowa kolekcja ING może rywalizować ze zbiorami renomowanych galerii i muzeów.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Najczęściej tworzy portrety ludzi i zwierząt. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie skupia się na pełnych wyrazu fizjonomiach zwierząt.
Obraz „Kawalerowie Mieczowi inflanccy proszący króla Zygmunta Augusta o opiekę przed uciskiem cesarza Ferdynanda” przez blisko 90 lat uważano za zaginiony. Odnalazł się w Stanach.
W podziemiach katedry diecezji warszawsko-praskiej można oglądać 20 niezwykłych i urzekających obrazów współczesnych polskich malarzy, inspirowanych drugą tajemnicą radosną różańca. Chodzi o Nawiedzenie - spotkanie św. Elżbiety z Matką Bożą.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
Z premier filmowych odkryłem dla siebie ekranizację „Stu lat samotności” na Netfliksie – pisze prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
Sopocka wystawa sztuki feministycznej może rodzić pytanie o to, czy nie potrzebujemy dziś przede wszystkim harmonii, poszerzania kręgów wspólnoty, włączania, a nie wykluczania. Dlatego może tęsknimy za tym aspektem kobiecości, w którym wojowniczość i rywalizacja zastąpione zostaną empatią, zrozumieniem i wymiarem kontemplacyjnym.
Rok 2025 przyniesie długo oczekiwane otwarcia wielu muzeów na całym świecie. Wiele z nich to muzea z Europy. Dokąd warto się wybrać w najbliższych miesiącach?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas