Aktualizacja: 16.02.2025 15:28 Publikacja: 10.01.2023 03:00
Na paryskiej wystawie, która będzie czynna do 22 stycznia, można obejrzeć m.in. „Autoportret z papiero- sem”
Foto: Mat. Pras.
Ekspozycja odwołuje się do głównych inspiracji sztuki wybitnego Norwega, prekursora ekspresjonizmu i nowoczesnej sztuki. Szczególnie do mroków duszy i emocji, targających człowiekiem. Dzieła – obrazy, grafiki i rysunki Muncha o tej tematyce mają wymowę uniwersalną, a jednocześnie wiele wątków autobiograficznych.
Życie artysty obfitowało w rodzinne traumy i osobiste kryzysy. Jak zapisał w notatniku: „Choroby, szaleństwo i śmierć były aniołami ciemności, czuwającymi nad moją kołyską”. Gdy miał pięć lat, na gruźlicę zmarła jego matka. Dziesięć lat później na tę samą chorobę zmarła siostra Sophie. Druga siostra, Laura, cierpiała na schizofrenię i przebywała w zakładzie dla psychicznie chorych. Do tych przeżyć Munch wracał w malarstwie, m.in. w prezentowanym dziele „Chore dziecko”, przywołującym śmierć Sophie. Jednak kiedy obraz po raz pierwszy pokazał publicznie na Jesiennej Wystawie w 1886 r. w Christianii (jak nazywało się wówczas jego rodzinne Oslo), wywołał skandal – obraz malowany nerwowymi, nieostrymi pociągnięciami pędzla wyłamywał z obowiązującej akademickiej stylistyki. Kiedy kilka lat później pokazał go na indywidualnej wystawie w Berlinie wraz z innymi dziełami, nadal wielu krytyków twierdziło, że jego obrazy nie mają nic wspólnego ze sztuką. Docenił go jednak już wówczas Stanisław Przybyszewski. I tak Muncha, Przybyszewskiego i jego żonę Dagny Juel połączyła przyjaźń, która podobno miała wkrótce przemienić się w trójkąt miłosny.
Po blisko 125 latach naukowcy odkryli, że pod jednym z najbardziej znanych obrazów z okresu błękitnego Pablo Picasso namalował wcześniej portret tajemniczej kobiety.
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Najczęściej tworzy portrety ludzi i zwierząt. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie skupia się na pełnych wyrazu fizjonomiach zwierząt.
Po blisko 125 latach naukowcy odkryli, że pod jednym z najbardziej znanych obrazów z okresu błękitnego Pablo Picasso namalował wcześniej portret tajemniczej kobiety.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
Biblioteka Narodowa otrzymała egzemplarz polskiego kalendarza na rok 1536 autorstwa profesora Akademii Krakowskiej Michała z Wiślicy. Dar przekazała Krystyna Piórkowska, badaczka zbrodni katyńskiej.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Ponad 400 prac w paryskiej siedzibie Fundacji Louis Vuitton – wiosna dla miłośników sztuki zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Zbliża się otwarcie wielkiej wystawy prac Davida Hockneya, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów współczesnych. To będzie największa w historii prezentacja dzieł słynnego brytyjskiego malarza.
LOT połączy bezpośrednimi rejsami Kraków i paryskie lotnisko Orly. Jak podkreśla przewoźnik, to część jego strategii zwiększania obecności na lotniskach regionalnych.
Władze turystyczne Paryża zauważyły, że odwiedzający ich miasto turyści wskazówek na temat zwiedzania stolicy Francji szukają głównie w internecie. Postanowiły zamknąć ostatnie biuro informacji turystycznej.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas